Zmiany w KN i prawie oświatowym od 1 września 2019 r.-praktyczne zastosowanie nowych przepisów

Rok szkolny 2019/2020 to kolejne zmiany wprowadzone w Karcie Nauczyciela oraz prawie oświatowym, dotyczące m.in. wynagrodzeń i awansu zawodowego nauczycieli, opieki zdrowotnej nad uczniami, przepisów BHP, czy odpowiedzialności dyrektorów za prawidłowe wprowadzanie danych do Systemu Informacji Oświatowej.

To duże wyzwanie zarówno dla samorządów, jak i kadry kierowniczej oświaty, dlatego proponujemy szkolenie, podczas którego uczestnicy otrzymają niezbędną, a jednocześnie praktyczną wiedzę, w jaki sposób wprowadzić nowe rozwiązania do codziennej pracy.

Adresaci szkolenia:

Przedstawiciele JST, dyrektorzy szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych.

Cele szkolenia:

Zapoznanie uczestników ze zmienionymi przepisami prawa oświatowego i Kodeksu pracy, które mają bezpośredni wpływ na prawidłowe zarządzanie szkołą. Oddanie w ręce dyrektorów Vademecum zmian.

Uczestnicy:

1. Znają aktualne przepisy w zakresie prawa oświatowego i Kodeksu pracy.
  2. Prawidłowo zatrudniają nauczycieli, przyznają im wynagrodzenie, dokonują oceny pracy.
  3. Procedurę awansu zawodowego prowadzą zgodnie z przepisami.
  4. Znają zasady prowadzenia dokumentacji szkolnej.

I. Nowości w ustawie  Karta Nauczyciela
  1. Zmiany w zasadach zatrudniania, skrócenie umowy dla nauczyciela stażysty,  limit czasu trwania umów.
  2. Ocena  pracy nauczyciela, rozdzielenie oceny pracy od awansu zawodowego,  podstawy dokonywania oceny pracy – brak kryteriów.
  3. Awans zawodowy nauczycieli – skrócenie okresów pracy niezbędnych do rozpoczęcia stażu na kolejny stopień awansu zawodowego, zamiast egzaminu – rozmowa.
  4. Wynagrodzenie nauczycieli –  dodatek na start, zmiany w najniższym wynagrodzeniu od 1.01.2020 r., dodatki funkcyjne.
  5. Zmiany w karach porządkowych.
II. Zmiany w ustawie Prawo Oświatowe
  1. Doradztwo zawodowe – na czym polega i jego cele po zmianach.
  2. Eksperyment pedagogiczny po zmianach.
  3. Obowiązki dotyczące opieki zdrowotnej w szkołach.
  4. Zagwarantowanie w szkole podstawowej pomieszczenia umożliwiającego spożycie posiłków podczas pobytu w szkole.
  5. Zmiany w programie profilaktyczno-wychowawczym – odpowiedzialność dyrektora.
III. Zmiany w Kodeksie Pracy
  1. Świadectwo pracy –nowy  wzór, termin sprostowania, wystąpienie pracownika do sądu.
  2. Zmiany w zakresie  dyskryminacji i mobbingu – otwarty katalog przesłanek.
  3. Zmiany w zakresie wynagrodzenia minimalnego – wyłączenie dodatku stażowego, katalog składników wynagrodzenia podlegających wyłączeniu.
  4. Zmiany w przepisach dotyczących wypadków – nowe wzory druków.
IV. Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Zmiany związane z reformą  szkolnictwa zawodowego.

V. Zmiany w Systemie Informacji Oświatowej
  1. Związane z reformą szkolnictwa zawodowego.
  2. Zmieniony zakres danych dziedzinowych i terminy.
VI. Zmiany w zakresie dokumentacji szkolnej
  1. Nowy podział szkół dla dzieci, młodzieży i dorosłych – dostosowanie przepisów o dokumentacji.
  2. Możliwość prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej.
  3. Dostosowanie prowadzonej dokumentacji do zmian prawnych.
  4. Dostosowanie zapisów do zmian nazewnictwa.
VII. Zmiany w Statucie Liceum i Technikum

Zmiany Statutów w związku procesem przekształcenia.

Proszę uzupełnić to pole Proszę uzupełnić to pole
Proszę uzupełnić to pole
Proszę uzupełnić to pole Proszę uzupełnić to pole Proszę wprowadzić prawidłowy adres email
Prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.