Współpraca nauczycieli, specjalistów i instytucji zewnętrznych, jako element wsparcia dzieci, uczniów i rodzin

Zapraszamy na szkolenie, którego tematyka z jednej strony wpisuje się w piąty z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/24, a jednocześnie jest wynikiem diagnoz oraz obserwacji problemów, z jakimi spotykają się dzieci i uczniowie nie tylko w szkole, ale i w rodzinie.

Szkoła, a przede wszystkim zatrudnieni w niej, profesjonalnie przygotowani nauczyciele oraz specjaliści są w szczególny sposób zobowiązani do podejmowania skutecznych działań na rzecz udzielenia efektywnego wsparcia, także przy udziale instytucji zewnętrznych. Umiejętność rozpoznawania sygnałów, świadczących o możliwych problemach, zaplanowania koniecznych do podjęcia kroków oraz korzystania z kompetencji właściwych służb, czy organizacji, pozwala na skuteczną reakcję w trudnych sytuacjach i uniknięcie ich eskalacji.

1.  Podstawa prawna działań mających na celu  wsparcie podopiecznych i ich rodzin

• Ustawa Prawo oświatowe
  • Karta nauczyciela
  • Konwencja o prawach dziecka