Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej i kształcenia specjalnego w szkołach i przedszkolach

Zadania do kontroli i monitorowania przez Kuratora Oświaty zostały wskazane w opublikowanych przez Ministra Edukacji Narodowej „Kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020”, a są to:

• „Zgodność z przepisami prawa organizowania zajęć w grupie do pięciu uczniów lub  w formie indywidualnej oraz udzielania uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie zindywidualizowanej ścieżki kształcenia”;
  • „Wspieranie potencjału rozwojowego uczniów i stwarzanie warunków do ich aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola/szkoły oraz w środowisku społecznym”.

Rozpoznawanie i zaspakajanie indywidualnych potrzeb uczniów jest statutowym zadaniem każdej publicznej i niepublicznej szkoły/przedszkola. Aby wesprzeć placówki w realizacji tego obowiązku przygotowaliśmy szkolenie, podczas którego uczestnicy otrzymają wiedzę jak szkoła powinna realizować wyżej wymienione zadania, a także na temat zasad ewidencjonowania i rozliczania środków przeznaczonych na kształcenie specjalne.

Adresaci szkolenia:

Dyrektorzy publicznych i niepublicznych szkół i przedszkoli, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i kształcenia specjalnego, pracownicy JST nadzorujący szkoły i przedszkola, księgowi rozliczający środki przekazane na organizację kształcenia specjalnego, wszyscy zainteresowani.

Cele szkolenia:

1. Przekazanie uporządkowanej wiedzy o rozpoznawaniu i zaspakajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych uczniów w szkole/przedszkolu.
  2. Doskonalenie umiejętności elastycznego organizowania wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  3. Kształtowanie postaw gotowości do pełnego wdrożenia zasad edukacji włączającej.

I. Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w systemie oświaty.
  1. Cztery etapy udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej zadaniem każdej szkoły/przedszkola.
  2. Racjonalna organizacja zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  3. Formy indywidualizacji kształcenia:
    – nauczanie indywidualne;
    – zindywidualizowana ścieżka kształcenia – przykłady racjonalnych rozwiązań organizacyjnych;
    – indywidualny program i toku nauki – przykładowe rozwiązania.
  4. Bezwzględny obowiązek dostosowania programów nauczania i wymagań edukacyjnych do rozpoznanych potrzeb uczniów – przykładowe rozwiązania.
  5. Dokumentacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  6. Kadrowe aspekty zatrudniania pedagoga, psychologa, logopedy i specjalistów – wzór zapisów w statucie.
  7. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna zadaniem statutowym szkoły/przedszkola – wzór zapisów w statucie.
II. Organizacja kształcenia specjalnego w szkole ogólnodostępnej?
  1. Możliwości elastycznej organizacji kształcenia specjalnego w szkole ogólnodostępnej:
    – rola wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia i indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych;
    – racjonalna organizacja zajęć rewalidacyjnych;
    – racjonalna organizacja zajęć prowadzonych indywidualnie i w zespołach;
    – przedłużenie nauki i/lub zwolnienie z wybranych zajęć.
  2. Kadrowe aspekty zatrudnienia pedagoga specjalnego i specjalisty zatrudnionego w celu organizacji kształcenia specjalnego- wzór zapisów w statucie szkoły.
  3. Dokumentacja organizacji kształcenia specjalnego.
  4. Kształcenie specjalne zadaniem statutowym każdej szkoły/przedszkola – wzór zapisów w statucie.
III. Systemowa organizacja wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  1. Istota wsparcia ucznia w rozwoju w ramach wczesnego wspomagania rozwoju.
  2. Organizacja opieki nad uczniem przewlekle chorym i/lub z niepełnosprawnością w szkole/przedszkolu.
  3. Model finansowania działań wspierających ucznia, co powinien wiedzieć dyrektor, pracownik samorządowy i księgowy?
  4. Zasada celowości wydatkowania środków przekazanych na organizację kształcenia specjalnego w przedszkolach/szkołach prowadzonych przez JST. Praktyczne wykonanie art. 8 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych w JST- praktyczne rozwiązania.
  5. Zasada celowości wydatkowania środków przekazanych na organizacje kształcenia specjalnego w formie dotacji podmiotowej do publicznych i niepublicznych szkół i przedszkoli prowadzonych przez podmioty inne niż JST- praktyczne rozwiązania.
Metoda i forma pracy:

Seminarium z elementami wykładu.
Kazuistyka przykładów rozstrzyganych przez sądy i zgłoszonych przez uczestników szkolenia.

Prowadzący: Liliana Zientecka

Trenerka legitymująca się uprawnieniami do prowadzenia szkoleń dla dorosłych (Edukator MEN Nr 1012E/888/2001) z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej). Autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą. Specjalizuje się w trzech obszarach tematycznych: implikacja nowego prawa oświatowego, finansowanie zadań oświatowych i budowanie lokalnych systemów wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W październiku 2017 r. powołana przez Ministra Edukacji Narodowej w skład Zespołu ds. opracowania modelu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto