Nadzór dydaktyczny w praktyce nowego dyrektora szkoły

Mimo że nadzór pedagogiczny nie jest nowym obowiązkiem, to z roku na rok stanowi dla dyrektorów coraz większe wyzwanie. Wynika to z jednej strony z faktu odejścia od znanych od dawna i od wielu lat stosowanych form nadzoru, takich jak monitorowanie czy ewaluacja, na rzecz kontroli, z drugiej zaś z bardzo obszernego i szerokiego zakresu kierunków polityki oświatowej.

Dla dyrektora, który zaczyna pracę z nadzorem, kluczowe jest także nie tylko właściwe planowanie i prowadzenie nadzoru, ale także dokumentowanie.

Zapraszamy na spotkanie, dotyczące planowania nadzoru, tworzenia narzędzi kontroli związanych z przebiegiem i efektami procesów oraz obserwacją. Podczas zajęć zostaną zaprezentowane i omówione podstawowe dokumenty nadzoru: plan, arkusze kontroli, arkusze obserwacji, wnioski i zalecenia, sprawozdanie z nadzoru (wyniki oraz wnioski ze sprawowanego nadzoru).

1. Nadzór w prawie

• Uprawnienia osób nadzorujących
  • Przedmiot nadzoru
  • Czynności osób nadzorujących
  • Rodzaje nadzoru
  • Formy nadzoru
  • Sposoby dokumentowania

2. Planowanie nadzoru i konstruowanie narzędzi nadzoru pedagogicznego – wymogi prawa dotyczące planowania nadzoru

• Analiza kierunków polityki państwa
  • Planowanie zakresów kontroli, wspomagania i planowanie przedmiotu obserwacji
  • Analiza przykładowych narzędzi nadzoru – arkuszy kontroli i obserwacji
  • Konstruowanie przykładowych narzędzi nadzoru

3. Kontrola, jako forma nadzoru

• Rodzaje kontroli
  • Dokumentowanie kontroli i prawidłowość zapisów w arkuszach kontroli
  • Wnioski i zalecenia pokontrolne
  • Rekontrola i konsekwencje prawne braku realizacji zaleceń w nadzorze

4. Obserwacje zajęć

• Rodzaje obserwacji
  • Rodzaje zbieranych w obserwacji danych
  • Obserwacja nagranych fragmentów zajęć
  • Uzupełnianie arkusza obserwacji
  • Wnioski i zalecenia po obserwacji zajęć

5. Podsumowanie nadzoru

• Sprawozdanie z nadzoru (wyniki i wnioski z nadzoru)u
  • Sztuka formułowania wniosków

Prowadzący: Marzena Siejewicz

Edukatorka, absolwentka ministerialnego kursu kwalifikacyjnego w zakresie umiejętności edukatorskich, profesjonalna trenerka, ekspertka w zakresie ewaluacji, członkini zespołu projektującego zmiany w systemie nadzoru pedagogicznego oraz wymagania państwa dla szkół i placówek (studia podyplomowe w zakresie nadzoru i ewaluacji), specjalistka w zakresie oceniania i pomiaru dydaktycznego oraz analizy EWD, ekspertka w zakresie systemowego zarządzania placówkami oświatowymi (uprawnienia do wdrażania systemów ISO i kontroli zarządczej), konsultantka ds. normy ISO – prowadziła szkolenia dla wizytatorów do spraw ewaluacji oraz dla dyrektorów szkół z ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej w ramach projektu „Program wzmocnienia efektywności nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły  oraz nauczycieli w projekcie „Nauczyciel badacz”, posiada 15-letnie doświadczenie na stanowisku dyrektora gimnazjum i zespołu szkół ponadgimnazjalnych, wieloletnia doradczyni metodyczna.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz termin, aby przejść do formularza rejestracji

Proszę wprowadzić prawidłowy adres email Proszę uzupełnić to pole.
Proszę o akceptację tego pola.
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email