Dokumentacja w szkole – odbiurokratyzowanie pracy nauczyciela

W Ministerstwie Edukacji i Nauki podjęto działania ukierunkowane na „odbiurokratyzowanie” pracy szkół i placówek – to rzeczywiście niezwykle ważne, ale czy naprawdę nauczyciel nie powinien planować swojej pracy dydaktycznej, a wychowawca wychowawczej? Przecież programy nauczania zawierają jedynie wskazania ogólne, dotyczące całego etapu edukacyjnego, a kształtowanie postaw, to świadome i celowe działania wychowawcy – nie akcyjne, a planowane. Rozporządzenie w sprawie wymagań wskazuje na konieczność planowania i już w wymaganiu pierwszym czytamy: Planowanie procesów edukacyjnych w szkole lub placówce służy rozwojowi uczniów.

Zapraszamy do dyskusji nad problemem biurokracji w szkole, nad celowością dokumentów i ich użytecznością. Oprócz analizy przepisów prawa, związanych z dokumentowaniem działań szkoły, zaproponuję przykładowe wzory dokumentów, aby tworzenie ich od podstaw nie odrywało nauczycieli od najważniejszego zadania – uczenia.

Wspólnie przeanalizujemy także przygotowane przez Ministerstwo zestawienie przykładowych dokumentów, niewymaganych przepisami prawa.

Mamy nadzieję, że to spotkanie posłuży do weryfikowania praktyk nadmiernego „generowania” dokumentów, ale też do refleksji, jakie dokumenty w szkole wynikają z prawa, a jakie porządkują pracę. Które z tych dokumentów są niezbędne dla jakości działań – nawet jeżeli wprost nie wynikają z prawa, a których można uniknąć.

1. Zarzadzanie strategiczne i bieżące

• Plan strategiczny rozwoju placówki z uwzględnieniem zadań, metod i form pracy zdalnej
  • Roczny plan pracy szkoły i przedszkola z uwzględnieniem zadań, metod i form pracy zdalnej
  • Sprawozdania z realizacji planów – czy konieczne i jaka forma sprawozdań może być dopuszczalna, a jest zgodna z przepisami prawa)
  • Plany pracy zespołów nauczycielskich stałych: (przedmiotowych, wychowawczych, n-li uczących dany oddział oraz innych z uwzględnieniem zadań, metod i form pracy zdalnej), oraz sprawozdania z tych planów – czy są niezbędne, czy wynikają z przepisów prawa
  • Regulaminy obowiązujące w szkole, w tym regulaminy związane z funkcjonowaniem szkoły w reżimie sanitarnym
  • Dokumentowanie pracy rady pedagogicznej (uchwały i protokoły, wzory protokołów, przykładowe schematy i układy protokołów dla typowych zebrań rady pedagogicznej, budowa uchwały, wzory uchwał, dokumentowanie trybu obiegowego oraz spotkań online)
  • Decyzje administracyjne dyrektora szkoły (wzory decyzji administracyjnych)
  • Zarządzenia, komunikaty, polecenia służbowe (wzory zarządzeń dyrektora szkoły)

2. Nadzór pedagogiczny, awans zawodowy, ocena pracy nauczyciela

• Awans zawodowy (wzory dokumentów wynikających z prawa – przykładowych planów rozwoju, sprawozdań, ocen dorobku zawodowego)
  • Oceny pracy nauczyciela (dokumenty wynikające z prawa oraz przykładowo wypełnione karty oceny pracy)
  • Plan nadzoru pedagogicznego (przykładowy plan dla szkoły i przedszkola)
  • Dokumenty potwierdzające realizację działań (arkusze kontroli, arkusze obserwacji)
  • Wyniki i wnioski z nadzoru z przykładowymi wnioskami i rekomendacjami

3. Kształcenie – realizacja podstawy programowej

• Plany dydaktyczne nauczycieli (czy potrzebne?) oraz tygodniowe zakresy treści nauczania przesyłane dyrektorowi w czasie pracy online – wpisane w rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół,
  • Diagnozy edukacyjne i system badań wewnątrzszkolnych, w tym: budowa sprawdzianów, normy procentowe przy określaniu stopni za
  • Sprawdziany, przykładowe wnioski na podstawie wyników diagnoz, rekomendacje i działania na podstawie wniosków – czy potrzebne?
  • Analizy egzaminów zewnętrznych, w tym przykładowe wnioski na podstawie analizy wyników, rekomendacje i działania na podstawie wniosków
  • Dokumentacja przebiegu nauczania
  • Monitorowanie realizacji podstawy programowej

4. Wychowanie

• Program profilaktyczno – wychowawczy (struktura programu wynikająca z prawa, w tym diagnoza zachowań ryzykownych uczniów jako podstawa dobrze skonstruowanego programu) oraz sprawozdanie z realizacji programu
  • Plany pracy specjalistów (psycholog, pedagog, doradca zawodowy) oraz sprawozdania z tych planów – czy potrzebne? Skąd wynikają
  • Plany pracy wychowawców klas i sprawozdania z tych planów – czy potrzebne? Skąd wynikają?
  • Dokumentacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej (dokumenty w indywidualnej teczce pomocy pp dla ucznia, w tym: przykładowe, wypełnione rozpoznania nauczycielskie, arkusze dostosowania wymagań do możliwości ucznia, oceny efektywności pomocy)

5. Współpraca z rodzicami

• Dokumentacja współpracy z Radą Rodziców (wymagane prawem uchwały i opinie RR)
  • Dokumentacja związana z przekazywaniem informacji dotyczących jakości pracy szkoły

6. Analiza dokumentów w zestawieniu z przykładami przygotowanymi przez MEiN

Prowadzący: Marzena Siejewicz

Edukatorka, absolwentka ministerialnego kursu kwalifikacyjnego w zakresie umiejętności edukatorskich, profesjonalna trenerka, ekspertka w zakresie ewaluacji, członkini zespołu projektującego zmiany w systemie nadzoru pedagogicznego oraz wymagania państwa dla szkół i placówek (studia podyplomowe w zakresie nadzoru i ewaluacji), specjalistka w zakresie oceniania i pomiaru dydaktycznego oraz analizy EWD, ekspertka w zakresie systemowego zarządzania placówkami oświatowymi (uprawnienia do wdrażania systemów ISO i kontroli zarządczej), konsultantka ds. normy ISO – prowadziła szkolenia dla wizytatorów do spraw ewaluacji oraz dla dyrektorów szkół z ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej w ramach projektu „Program wzmocnienia efektywności nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły  oraz nauczycieli w projekcie „Nauczyciel badacz”, posiada 15-letnie doświadczenie na stanowisku dyrektora gimnazjum i zespołu szkół ponadgimnazjalnych, wieloletnia doradczyni metodyczna.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz termin, aby przejść do formularza rejestracji