Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników

Pracodawcy, którzy uczą zawodu młodocianych pracowników mają prawo do dofinansowania kosztów ich nauki. Procedury te prowadzą pracownicy jednostek obsługujących oświatę lub urzędów miast i gmin, na terenie których zamieszkuje uczeń. To jedno z bardzo ważnych i odpowiedzialnych zadań Jednostki Samorządu Terytorialnego – miasta lub gminy, które wiąże się z konsekwencjami finansowymi.

Proponowane szkolenie ma na celu przygotowanie pracowników do prawidłowej realizacji tych obowiązków. Uczestnicy zostaną w praktyczny sposób zapoznani z przepisami prawa, przesłankami warunkującymi uzyskanie przez pracodawcę dofinansowania kosztów młodocianego pracownika, a także otrzymają wzory niezbędnej dokumentacji – m.in. decyzji administracyjnych. Program szkolenia jest skonstruowany w oparciu o najnowsze przepisy prawa i orzecznictwo Sądu Najwyższego.

1. Podstawy prawne dotyczące dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników

• Ustawa Prawo oświatowe
  • Przepisy wykonawcze w zakresie dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników

2. Warunki, które musi spełnić pracodawca i uczeń, aby zakwalifikować się do dofinansowania

• Zasady zawierania umów z uczniami
  • Zapewnienie nauki pod nadzorem osób z odpowiednimi kwalifikacjami
  • Co się dzieje w przypadku zmiany pracodawcy? Czy poprzedni zostaje pozbawiony zwrotu kosztów?

3. Przygotowanie zawodowe w formie:

• Nauki do zawodu
  • Przyuczenia do wykonywania określonej pracy

4. Kwalifikacje wymagane od instruktorów praktycznej nauki zawodu

• Kwalifikacje wymagane przepisami prawa, jako warunek niezbędny do uzyskania dofinansowania

5. Terminy składania wniosków o dofinansowanie oraz wysokość dofinansowania uzależniona od formy kształcenia i długości okresu nauki

• Terminy składania wniosków przez pracodawcę do JST
  • Skutki przekroczenia terminu
  • Wysokość dofinansowania w zależności od formy dokształcania oraz długości jego trwania
  • Przypadki „dzielenia” dofinansowania na kilku pracodawców

6. Przebieg postępowania administracyjnego

• Analiza postępowania administracyjnego od momentu otrzymania wniosku pracodawcy
  • Poprawność wniosku i załączników
  • Wzór decyzji przyznającej dofinansowanie i decyzji odmownej
  • Klauzula możliwości i terminu odwołania

7. Zasady przyznawania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych jako pomocy de minimis

• Dofinansowanie kosztów kształcenia jako pomoc de minimis
  • Limity pomocy de minimis
  • Procedura kontroli, czy wnioskodawca może otrzymać pomoc de minimis?
  • Praktyczne wskazówki i przykłady

Prowadzący: Dorota Pierzyńska

Trenerka z wieloletnim doświadczeniem zawodowym – praca na szczeblu administracji oświatowej. Współtwórczyni i dyrektorka jednego z pierwszych Centrum Usług Wspólnych. Od lat związana z Centrum Rozwoju A-Z – specjalizuje się w szkoleniach z zakresu prawa oświatowego i prawa pracy, prowadząc szkolenia m.in. szkolenia m.in. z zakresu ruchu kadrowego, godzin ponadwymiarowych, regulaminu pracy, arkuszy organizacyjnych, subwencji oświatowej oraz PPK.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz termin, aby przejść do formularza rejestracji