Motywacja nauczycieli do pracy – wykorzystywanie ukrytych zasobów

Zawód nauczyciela jest jednym z najbardziej wymagających, a jednocześnie najbardziej niedocenianych zawodów w naszym kraju. Szczególnie teraz znajduje się pod obstrzałem mediów, krytyki rodziców. W takiej atmosferze nietrudno o wygaśnięcie ognia, który prawie każdy młody adept nauczycielskiego fachu niesie w sobie na początku swojej zawodowej drogi. Gdy brak motywacji w postaci „społecznego dopieszczenia”, czy sowitych, finansowych bonusów, szczególnej wagi nabiera automotywacja – odnajdywanie w sobie samym źródła energii do pracy.

Proponowane szkolenie ma na celu przybliżenie uczestnikom powodów oraz sposobów na ponowne nabranie siły i energii do codziennego podejmowania wyzwań związanych z pracą w szkole. Pozwoli przyjrzeć się kondycji i rodzajom własnych motywów, zachęci do poddania ich weryfikacji oraz – być może – do zastąpienia ich motywami bardziej adekwatnymi i rokującymi nadzieję na uzyskanie większej satysfakcji z wykonywanej pracy. Omówione zostaną także podstawowe warunki zewnętrznego i wewnętrznego porządku, sprzyjające zachowaniu zawodowej energii. Poruszony zostanie także temat wypalenia zawodowego, które jest stanem największej awarii systemu automotywacji.

Program szkolenia :

1. Teorie motywacji
• Motywacja zewnętrzna
• Motywacja wewnętrzna2. Specyficzna sytuacja nauczyciela w Polsce.3. Demotywatory, czyli kwestia radzenia sobie z problemami w miejscu pracy
• Co to jest stres?
• Następstwa stresu
• Czynniki istotnie modyfikujące następstwa stresu
• Dlaczego niektórym łatwiej jest radzić sobie z wyzwaniami?
• Potworny mechanizm – wyuczona bezradność
• Strategie radzenia sobie z problemami
• Cechy indywidualne pomagające w radzeniu sobie z trudnościami
• Co to znaczy radzić sobie z trudnościami życiowymi??
• Charakterystyka osób skutecznie radzących sobie w sytuacjach trudnych

4. Motywujemy się „od zewnątrz”
• Motywujące środowisko pracy
• Dieta „motywująca”
• „Energetyzujący” tryb życia

5. Motywujemy się „od środka”
• Przeformułowanie zadania z „muszę” na „chcę”
• Stworzenie planu działania wobec spraw bieżących
• Wizualizacje
• Jak odpoczywać efektywnie
• Dobra organizacja czasu
• Psychiczna higiena, czyli kto siedzi w mojej głowie i mi przeszkadza?
• Monitorowanie własnego stanu emocjonalnego

6. Kilka słów o asertywności – współzawodnictwo, kompromis, współpraca, unik, ustąpienie
7. Wypalenie zawodowe – symptomy, przebieg, zapobieganie