Jak zaszczepić się na wypalenie zawodowe – radzenie sobie ze znużeniem i przemęczeniem w pracy

„Wiele tracimy wskutek tego, że przedwcześnie uznajemy coś za stracone.”
Johann Wolfgang Goethe

Wypalenie jest konsekwencją tego, że pracujemy z ludźmi na wielu płaszczyznach, a odbiorcami naszych oddziaływań jest wiele grup społecznych – uczniowie, rodzice, inni nauczyciele, dyrekcja, nadzór pedagogiczny, społeczeństwo… .

Nie da się unieść tak dużej odpowiedzialności, zwłaszcza dzisiaj w obliczu pandemii, która zmusza nas do ciągłej interakcji emocjonalnej, gotowości do udzielania wsparcia i pomocy.

Jak przeciwdziałać przemęczeniu emocjonalnemu związanemu ze specyficzną sytuacją nauczania i wychowania, spowodowanego trudną sytuacją pandemiczną?

1. Wypalenie zawodowe – wytwór cywilizacji czy reakcja na bezsilność?

• Prezentacja padlet. com – przyspieszenie cywilizacyjne,  brak umiejętności radzenia sobie z emocjami, chroniczny stres

2. Przyczyny powstawania wypalenia zawodowego: uwarunkowania środowiskowe, właściwości psychofizyczne jednostki

• co przyczynia się do powstawania syndromu wypalenia zawodowego?

3. Prawdziwe wsparcie czyli takie, które nie niszczy, a buduje

• komponenty zespołu wypalenia: wyczerpanie emocjonalne, depersonalizacja, obniżenie potrzeby osobistych sukcesów;
  • dziesięć stopni wypalenia zawodowego wg Fengler;
  • test na poziom wypalenia.

4. Działania profilaktyczne: zmiana mentalna, inni jako źródła wsparcia  – z kim mi po drodze?

• w jaki sposób inni mogą stanowić zasób dla nas samych;
  • budowanie właściwego wizerunku własnej osoby – ćwiczenie;
  • psychiczny bagaż – permanentne poczucie niespełnienia.

5. Umiejętność wypoczywania: relaksacja przy muzyce, aktywność fizyczna, zmiany schematów reagowania na stres, zmiany strategii poprzez dostarczanie zasobów

• aktywność fizyczna;
  • dobre nawyki żywieniowe;