Rodzic roszczeniowy – strategie udanej współpracy z „trudnym” rodzicem we współczesnej szkole

Współcześni rodzice zachęceni do współuczestnictwa w działaniach szkoły coraz częściej podejmują efektywną współpracę na rzecz rozwoju swoich dzieci. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rodzic wymaganie stawiane szkole zmienia w roszczenie, pełne pretensji, a nawet agresji. Takie sytuacje coraz częściej pojawiają się w szkole. Niektórzy rodzice źle interpretując, albo nieadekwatnie rozumiejąc swoje prawa zamieniają pole współpracy w pole walki, często z fatalnym skutkiem dla samego ucznia i społeczności szkolnej. Błędy w obszarze porozumienia prowadzą do podejmowania niewłaściwych decyzji edukacyjnych i wychowawczych, zarówno ze strony rodziców jak i nauczycieli.
          Proponowane zajęcia będą miały charakter warsztatowy, na którym zostaną zaprezentowane strategie komunikacyjne z rodzicem roszczeniowym, wymagającym, agresywnym. Konkretne scenariusze działań i metod pracy pomogą nauczycielom stworzyć taktykę działania skierowanego na autentyczny kontakt i porozumienie z rodzicem, którego celem będzie dobro i rozwój ucznia.

• Rodzic roszczeniowy czy wymagający? Prawa i obowiązki rodziców w szkole.
  • Diagnoza potrzeb rodzica roszczeniowego.
  • Przyjmowanie krytyki i uwag – umiejętność słuchania, umiejętność właściwego reagowania.
  • Klucze komunikacyjne – nawiązanie relacji .
  • Zrozumienie – utrzymanie pozytywnego kontaktu.
  • Porozumienie na rzecz dziecka – właściwe rozwiązania.