Heksy i inne krótkie techniki aktywizowania i motywowania uczniów

Nauczycielu, chciałbyś dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej motywować uczniów do nauki? Zastanawiasz się, jak można zachęcić swoich podopiecznych do większego zaangażowania podczas lekcji? Jak sprawić, by chętnie podejmowali nowe wyzwania, chcieli i umieli współpracować z innymi, a także potrafili samodzielnie myśleć? Spotkanie  Heksy i inne krótkie techniki   aktywizowania i motywowania uczniów da Ci możliwość poznania około 20 metod i technik mobilizujących i angażujących uczniów do aktywnej pracy na lekcjach.Ich zastosowanie sprawi, że uczniowie będą aktywnie uczestniczyli w lekcji. Twoi podopieczni będą zmobilizowani do podejmowania trudniejszych zadań, a praca podczas lekcji będzie lepiej zorganizowana. Wszystkie poznane techniki będą zastosowane w czasie zajęć jako symulacje – będzie można zatem sprawdzić skuteczność proponowanych sposobów motywowania i aktywizowania uczniów.

• Krótkie techniki aktywizowania ucznia – zasady i warunki stosowania technik na zajęciach lekcyjnych
  • Heksy – jedna z technik motywowania i aktywizowania uczniów w czasie pracy nad nowym materiałem edukacyjnym
  • Symulacja innych technik, w szczególności takich jak:
    – zdania podsumowujące
    – runda bez przymusu
    – partner do rozmowy
    – wymiana informacji w parach
    – test powtórka
    –  głośne myślenie
    – technika – głosowanie
    – technika – szybkie tempo, zmiana zadań lub ról
    – „Tylko raz”
    – jigsaw (grupy eksperckie)
    – patyczki
  • Nowoczesne modele motywowania: Model Kellera oraz Motywacyjna pętla neurodydaktyki Żylińskiej
  • Model „dobrej lekcji” z uwzględnieniem krótkich sposobów motywowania
  • Znaczące teorie motywacyjne w naukach pedagogicznych i ich wykorzystanie w procesie uczenia się i nauczania
  1. teorie behawioralne
  2. teoria celów
  3. teoria motywacji wewnętrznej
  • Strategie efektywnego nauczania i uczenia się

Ponieważ główną metodą pracy jest symulacja – grupa nie może liczyć więcej niż 25 osób.

Prowadzący: Marzena Siejewicz

Edukatorka – absolwentka ministerialnego kursu nadającego kwalifikacyjnego w zakresie umiejętności edukatorskich), profesjonalny trener, starszy specjalista do sprawszkoleń Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspertka w zakresie ewaluacji, członek zespołu projektującego zmiany w systemie nadzoru pedagogicznego oraz wymagania państwa dla szkół i placówek, (studia podyplomowe w zakresie nadzoru i ewaluacji) specjalista w zakresie oceniania i pomiaru dydaktycznego oraz analizy EWD, ekspert w zakresie systemowego zarządzania placówkami oświatowymi (uprawnienia do wdrażania systemów ISO i kontroli zarządczej, konsultant ds. normy ISO – prowadzi szkolenia wizytatorów do spraw ewaluacji, dyrektorów szkół z ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej w ramach projektu „Program wzmocnienia efektywności nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły oraz nauczycieli w projekcie „Nauczyciel badacz”, posiada 15-letnie doświadczenie na stanowisku dyrektora gimnazjum i zespołu szkół ponadgimnazjalnych, wieloletni doradca metodyczny.