Dopalacze w szkole – nowe wyzwanie, ogromne zagrożenie

W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się i mówi  o substancjach posiadających psychoaktywne właściwości zbliżone do działania narkotyków, potocznie zwanych „dopalaczami”. Co prawda rząd szybko zareagował na doniesienia mediów o śmiertelnych ofiarach tych substancji i ustawa została uchwalona przez sejm i podpisana przez Prezydenta RP, ale już pojawiają się informacje o handlu tymi używkami w internecie i o tworzącym się „ podziemiu”.

Celem zajęć jest zapoznanie uczestników zajęć z wiedzą na temat tych substancji

oraz zagrożeń, jakie wynikają z ich stosowania dla młodych ludzi.

Program szkolenia :

• Omówienie podstawowych pojęć związanych z „legalnymi” substancjami psychoaktywnymi
  • Rodzaje i wygląd poszczególnych „dopalaczy”
  • Jak rozpoznać nastolatka będącego pod wpływem substancji psychoaktywnych
  • Zagrożenie występujące ze strony osoby będącej pod wpływem „dopalaczy”
  • Omówienie podstawowych czynności dyrektora i pedagoga szkolnego
  • Postępowania w przypadku ujawnienia na terenie szkoły ucznia, którego zachowanie wskazuje na użycie „dopalaczy”