Awans zawodowy i ocena pracy nauczyciela od 1 września 2019 r.

Celem niniejszego szkolenia jest wsparcie nauczycieli i dyrektorów szkół  w procesie wdrażania nowych procedur awansu zawodowego i oceny pracy nauczyciela. W trakcie spotkania zostaną omówione zmiany w przepisach regulujących sposób dokumentowania awansu zawodowego (terminy, dokumenty)  oraz w wymaganiach na poszczególne stopnie awansu zawodowego. Uczestnicy szkolenia otrzymają pakiet gotowych materiałów związanych  z  dokumentowaniem ścieżki awansu zawodowego ( wnioski, plany pracy, sprawozdania) oraz  narzędzia umożliwiające weryfikację stopnia zaawansowania nauczyciela w realizację ustalonego  zestawu wymagań. Przedstawione zostaną również nowe zasady postępowania kwalifikacyjnego i egzaminacyjnego na poszczególne stopnie awansu.

Cele seminarium:

1. Omówienie nowych regulacji prawnych w zakresie awansu zawodowego i oceny pracy nauczyciela, które obowiązują od 1 września 2019r.
  2. Doskonalenie umiejętności stosowania przepisów prawa w praktyce zawodowej.
  3. Omówienie dokumentacji towarzyszącej ścieżce awansu zawodowego.

I. Nowe regulacje prawne w ocenie pracy i awansie zawodowym.

• Nowe regulacje prawne dotyczące oceny pracy i awansu zawodowego nauczyciela.
  • Wymagania na poszczególne stopnie awansu zawodowego.
  • Dokumentacja załączana do wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego, skład komisji kwalifikacyjnej i egzaminacyjnej, terminy obowiązujące w trakcie postępowania egzaminacyjnego i kwalifikacyjnego, przebieg rozmowy kwalifikacyjnej i egzaminacyjnej.

II. Wdrażanie zmian w organizacji pracy szkoły wynikających z nowych przepisów

• Zasady konstruowania planu rozwoju zawodowego i sprawozdania z realizacji planu – przykłady dokumentów.
  • Plan nadzoru pedagogicznego a awans zawodowy nauczyciela. Dostosowanie narzędzi nadzoru pedagogicznego do potrzeb pracy nauczyciela: arkusze monitorowania realizacji podstawy programowej, arkusz obserwacji zajęć.
  • Omówienie rejestru przykładowych działań nauczycielskich dla następujących obszarów: indywidualny rozwój nauczycieli, osiągnięcia wychowanków, rozwój szkoły, organizacja warsztatu pracy, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, stosowanie TIK, indywidualizacja, autoewaluacja, innowacyjność w pracy dydaktycznej i wychowawczej.
  • Wspomaganie nauczycieli podczas realizacji zadań określonych w planie rozwoju zawodowego.
  • Rola samooceny w pracy nauczyciela- wzór arkusza samooceny.

III. Panel podsumowujący.

• Wymiana doświadczeń.
Opinie o szkoleniu

W dniu 18 września 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ptaszkowie odbyło się szkolenie z firmy Centrum Rozwoju Edukacji A-Z.
Szkolenie przeprowadzone przez Panią Marzenę Siejewicz spełniło wszystkie nasze oczekiwania. Trenerka wzbogaciła szkolenie o szereg interesujących materiałów. Z pewnością możemy polecić Panią Siejewicz, jako profesjonalnego i kreatywnego trenera.

Szkolenie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, wiedza była poparta wieloletnim doświadczeniem Prowadzącej.

Dyrektor szkoły mgr Rajmund Majcherek