Reforma strukturalna szkół ponadpodstawowych, policealnych i kształcenia ustawicznego

Szanowni Państwo,

w 2019 r. mija czas zaplanowanych w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające – Prawo oświatowe przekształceń szkół ponadpodstawowych. Dodatkowow sejmie procedowana jest kolejna ustawa o zmianie ustawy – Prawo oświatowe i ustawy o systemie oświaty oraz innych ustaw, która w znaczącej części dotyczy nowej organizacji szkolnictwa branżowego i kształcenia ustawicznego. Ta sytuacja nakłada na pracowników JST oraz na dyrektorów szkół wiele zadań dostosowujących ten obszar oświaty do nowych przepisów prawa.

Zapraszamy Państwa na szkolenie porządkujące wiedzę o nowych przepisach dotyczących organizacji publicznych i niepublicznych liceów, techników, szkół policealnych i placówek kształcenia ustawicznego. Planuję omówienie uchwał jakie muszą podjąć organy stanowiące JST, statutów jakie muszą przygotować dyrektorzy i decyzji kadrowych jakie muszą podjąć pracodawcy wobec nauczycieli i dyrektorów. Wspólnie wypracujemy plan działań by nie zginąć w gąszczu zmian.

Cele szkolenia:

1. Uporządkowanie wiedzy o organizacji liceum, technikum, szkoły policealnej
    i kształcenia ustawicznego w roku szkolnym 2019/2020 i latach późniejszych.
  2. Przygotowanie uczestników szkolenia do sprawnego wdrożenia obowiązujących przepisów prawa.
  3. Nabycie praktycznych umiejętności zastosowania nowego prawa w praktyce.

Adresaci szkolenia:

Pracownicy organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły ponadpodstawowe i placówki kształcenia ustawicznego, dyrektorzy i wicedyrektorzy tych jednostek, wszyscy zainteresowani.

I sesja Drugi etap reformy strukturalnej – przekształcenie liceum i technikum.

1. Przekształcenie liceum w wymiarze administracyjnym, finansowym i oświatowym.
  2. Przekształcenie technikum w wymiarze administracyjnym, finansowym i oświatowym.
  3. Przepisy o zespołach szkół w kontekście administracyjnym z uwzględnieniem zmian procedowanych w sejmie.
  4. Nazwa szkoły publicznej i niepublicznej – co musi a co może zawierać – ćwiczenia w tworzeniu nazwy szkoły.
  5. Tryb przekształcenia publicznych i niepublicznych liceów i technikum – zadania JST – wzory uchwał/aktów założycielskich.
  6. Tryb przekształcenia liceum i technikum – zadania dyrektora.
  7. Statuty przekształconych publicznych i niepublicznych szkół – tryb ich przyjęcia, nowy zakres treści statutowych – wzory struktury treści statutowych liceum/technikum. Krótki instruktaż pisania statutów.
  8. Aspekty kadrowe przekształconych szkół, zadania dyrektorów, zadania JST – wzory dokumentów kadrowych.

II sesja Reforma szkolnictwa branżowego

1. Nowo zdefiniowane podstawy szkolnictwa branżowego. Zmiany w klasyfikacji zawodów i podstawach programowych kształcenia w zawodzie.
  2. Modyfikacja warunków wprowadzania zawodów do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
  3. Praktyczne rozwiązania wzmacniające udział pracodawców w realizacji praktycznej nauki zawodu.
  4. Nowe instrumenty finansowania szkolnictwa branżowego.
  5. Nowa organizacja szkół policealnych. Tryb dostosowania publicznych i niepublicznych szkół policealnych do nowego ustroju szkolnictwa branżowego – zadania JST, zadania dyrektora szkoły.
  6. Organizacja szkoły branżowej II stopnia – tryb tworzenia nowego typu szkoły.

III sesja Reforma szkolnictwa ustawicznego

1. Nowa organizacja szkolnictwa ustawicznego- nowe placówki i filie powstałe w wyniku przekształcenia.
  2. Tryb dostosowania sieci placówek kształcenia ustawicznego do nowej organizacji kształcenia ustawicznego – zadania JST i innych organów prowadzących – zadania dyrektorów.
  3. Ciągłość prawna przekształconych jednostek w aspekcie administracyjnym, finansowym, oświatowym i kadrowym.
  4. Zmiany w organizacji KKZ.
  5. Akredytacja placówek prowadzących KKZ.
  6. Zmiany w finansowaniu KKZ.

Metody i formy pracy

1. Seminarium z elementami wykładu i warsztatu.
  2. Kazuistyka problemów zgłoszonych przez uczestników szkolenia.

Prowadzący: Liliana Zientecka

Trenerka legitymująca się uprawnieniami do prowadzenia szkoleń dla dorosłych (Edukator Nr MEN 1012E/888/2001)
z wieloletnim doświadczeniem zawodowym  na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej). Autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą. Specjalizuje się w trzech obszarach tematycznych: implikacja nowego prawa oświatowego, finansowanie zadań oświatowych i budowanie lokalnych systemów wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W październiku 2017 r. powołana przez Ministra Edukacji Narodowej w skład Zespołu ds. opracowania modelu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto