Ocena pracy nauczyciela i awans zawodowy po zmianach

Ocena pracy nauczyciela i awans zawodowy  po zmianach.  Sprawne i skuteczne dostosowanie do potrzeb oceniania nadzoru pedagogicznego i dokumentacji szkolnej

Szanowni Państwo,

Nowa formuła oceny pracy nauczycieli i połączenie jej z procedurą awansu zawodowego wymaga przeprowadzenia zmian w organizacji nadzoru pedagogicznego i dostosowania dokumentacji szkolnej do nowych procedur. Zapraszam Państwa do udziału w szkoleniu, które ma na celu pokazanie sposobu wykonania wyżej wymienionych zadań, a dodatkowo będzie okazją do wymiany doświadczeń z innymi dyrektorami. Uczestnicy zajęć otrzymają pakiet wzorów pism do bezpośredniego zastosowania w szkole oraz wzory ankiet, arkuszy monitoringu, kontroli i obserwacji jako instrumentów nadzoru pedagogicznego do zebrania informacji o poziomie spełniania kryteriów oceny przez poszczególnych nauczycieli. Wspólnie odbędziemy ćwiczenia w prowadzeniu rozmowy oceniającej i sztuce pisania uzasadnienia do ustalonej oceny.

Cele szkolenia:

1. Usystematyzowanie wiedzy o zmianach w funkcjonowaniu jednostek oświatowych po wdrożeniu zmian w ocenie pracy nauczycieli i awansie zawodowym.
  2. Nabycie praktycznych umiejętności zastosowania nowego prawa w praktyce.
  3. Rozwijanie kompetencji zarządzania jednostką oświatową.

I. Ocena pracy i awans zawodowy nauczycieli – co trzeba zmienić?

1. Ocena z mocy ustawy i na wniosek – istotne zmiany w obowiązku dokonywania ocen z mocy ustawy.
  2. Dodatek za wyróżniającą pracę dla nauczyciela dyplomowanego – najnowsze zmiany w jego wdrożeniu – co powinni wiedzieć nauczyciele?
  3. Tryb dokonywania oceny z zastosowaniem KPA – wzory pism dyrektora do ocenianego nauczyciela.
  4. Obowiązkowe i fakultatywne zasięganie opinii o pracy nauczyciela – wzory pism.
  5. Plany rozwoju zawodowego na podstawie nowych przepisów – czy jest potrzeba dostosowania ich do kryteriów/wskaźników oceny pracy nauczyciela?
  6. Odrębne terminy oceny pracy nauczyciela po zakończonym stażu – jak przeprowadzić ocenę w 21 dni?

II. Jak dostosować instrumenty nadzoru pedagogicznego do systemowego zbierania informacji o poziomie spełniania przez nauczycieli kryteriów oceny pracy. Praca warsztatowa  w  grupach

1. Dostosowanie  narzędzi nadzoru pedagogicznego (monitorowanie, kontrola, ewaluacja)
    do kryteriów/wskaźników oceny pracy nauczycieli:
  • arkusze monitorowania – realizacji podstawy programowej;
  • arkusz obserwacji zajęć;
  • arkusz kontroli przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny nauki, wychowania i opieki;
  • ankiety ewaluacyjne;
  1. Wspomaganie nauczycieli w procedurze oceny pracy – czy jest możliwe?
  2. Samoocena – o czym trzeba pamiętać- wzór arkusza samooceny.

III. Zakończenie procedury oceny.

1. Identyfikacja obszarów do rozwoju nauczyciela istotą podsumowania jego oceny.
  2. Rozwojowy charakter rozmowy oceniającej – ćwiczenia.
  3. Jak opisać poziom spełniania przez nauczyciela poszczególnych kryteriów – przykłady karty oceny pracy.
  4. Tryb zapoznania nauczyciela z oceną pracy – wzory pism i protokołu.
  5. Tryb doręczenia oceny pracy – dokumentacja zamknięcia sprawy.
  6. Postępowanie dyrektora w przypadku złożenia przez nauczyciela odwołania od oceny pracy.

Prowadzący: Liliana Zientecka

Trenerka legitymująca się uprawnieniami do prowadzenia szkoleń dla dorosłych (Edukator Nr MEN 1012E/888/2001) z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej). Autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą. Specjalizuje się w trzech obszarach tematycznych: implikacja nowego prawa oświatowego, finansowanie zadań oświatowych i budowanie lokalnych systemów wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W październiku 2017 r. powołana przez Ministra Edukacji Narodowej w skład Zespołu ds. opracowania modelu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto

Proszę wprowadzić prawidłowy adres email Proszę uzupełnić to pole.
Proszę o akceptację tego pola.