Arkusz organizacyjny i ruch kadrowy 2018/2019

Arkusz organizacyjny i ruch kadrowy na rok szkolny 2018/2019 – z uwzględnieniem zmian w prawie oświatowym i Karcie Nauczyciela.

Cel ogólny: Przygotowanie uczestników szkolenia do sprawnego przygotowania organizacji pracy szkoły/przedszkola na rok szkolny 2018/2019 z uwzględnieniem rozproszonych zmian w prawie oświatowym.

Cele szczegółowe:

1. Repetytorium z organizacji pracy szkoły i przedszkola po wdrożeniu wszystkich zmian w prawie oświatowym
    w tym zmian w organizacji kształcenia specjalnego i pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  2. Repetytorium z ruchu kadrowego po zmianie przepisów Karty Nauczyciela.
  3. Repetytorium z przepisów przejściowych obowiązujących w organizacji pracy szkoły
    i przepisach kadrowych w roku szkolnym 2018/2019.

Adresaci szkolenia: Dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz pracownicy samorządowi odpowiedzialni za zatwierdzenie arkuszy organizacyjnych.

Plan szkolenia:

I sesja – Od arkusza organizacyjnego do organizacji pracy szkoły/przedszkola.

1. Definicja arkusza organizacyjnego a definicja organizacji pracy szkoły.
  2. Terminy zatwierdzenia arkusza organizacyjnego a terminy zatwierdzenia organizacji pracy szkoły.
  3. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w arkuszu organizacyjnym. Omówienie organizacji nowego rodzaju zajęć z zakresy PPP – rozwijających umiejętności uczenia się, zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne. Czym różni się indywidualizowana ścieżka kształcenia a nauczanie indywidualne i czy umieszczamy te zajęcia w arkuszu organizacyjnym?
  4. Jak indywidualizować kształcenie uczniów objętych kształceniem specjalnym.
  5. Zajęcia organizowane na warunkach określonych w odrębnych przepisach – nauka języka polskiego dla cudzoziemców i osób powracających z zagranicy, zajęcia umożliwiające podtrzymywanie i rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej.
  6. Kompetencje kuratora oświaty, związków zawodowych i organu prowadzącego w procesie zatwierdzania arkusza organizacyjnego.
  7. Uprawnienie rady pedagogicznej w zatwierdzaniu organizacji pracy szkoły.
  8. Tryb zmian dokonywanych w arkuszu organizacyjnym i organizacji pracy szkoły.

II sesjaAnaliza podstaw prawnych organizacji procesu dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczego.

1. Ramowe plany nauczania – limity liczby uczniów – obowiązkowe podziały na grupy – godziny do dyspozycji dyrektora. Definicja zajęć obowiązkowych, zajęć dodatkowych i innych rodzajów zajęć w arkuszu organizacyjnym.
  2. Zajęcia obowiązkowe dla szkoły/przedszkola a fakultatywne dla ucznia.
  3. Organizacja klas sportowych i dwujęzycznych.
  4. Organizacja religii, etyki, wychowania do życia w rodzinie.
  5. Organizacja kształcenia specjalnego w arkuszu organizacyjnym.
  6. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w arkuszu organizacyjnym.
  7. Organizacja opieki świetlicowej i opieki nad uczniami dowożonymi do szkoły.
  8. Organizacja biblioteki szkolnej.
  9. Przedszkole i oddział przedszkolny jako jednostki nieferyjne – jak zaplanować przerwę w działalności tych zajęć.

III sesja – Ruch kadrowy po zmianach w Karcie Nauczyciela.

1. Czym różni się przydział czynności dla nauczycieli w arkuszu organizacyjnym i  organizacji pracy szkoły.
  2. Przydział nadgodzin w arkuszu organizacyjnym i w organizacji pracy szkoły.
  3. Zasady ograniczenia wymiaru zatrudnienia bez zmiany stosunku pracy z uwzględnieniem zmian
    w Karcie Nauczyciela.
  4. Zasady przydziału godzin dla nauczyciela realizującego w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć z uwzględnieniem zmian
    w Karcie Nauczyciela.
  5. Warunki i tryb przenoszenia nauczycieli na inne stanowisko pracy w tej samej lub innej szkole.
  6. Warunki i tryb uzupełniania przez nauczyciela obowiązkowego wymiaru zajęć w innej szkole.
  7. Kadrowe przepisy przejściowe obowiązujące w roku szkolnym 2018/2019.
  8. Urlopy nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze i urlopy nauczycieli realizujących obowiązkowy wymiar zajęć w jednostce feryjnej i nieferyjnej.
  9. Dokumentacja porządkująca zatrudnienia nauczycieli oraz powierzeń stanowisk kierowniczych.

Program Marzeny Siejewicz jest w przygotowaniu.

Prowadzący: Liliana Zientecka - Toruń, Gdańsk, Warszawa, Poznań / Marzena Siejewicz - Olsztyn, Łódź, Lublin

Liliana Zientecka: Trenerka legitymująca się uprawnieniami do prowadzenia szkoleń dla dorosłych (Edukator Nr MEN 1012E/888/2001) z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej). Autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych  z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą.

Marzena Siejewicz: Edukatorka – absolwentka ministerialnego kursu nadającego kwalifikacyjnego w zakresie umiejętności edukatorskich), profesjonalny trener, starszy specjalista do spraw szkoleń Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspertka w zakresie ewaluacji, członek zespołu projektującego zmiany w systemie nadzoru pedagogicznego oraz wymagania państwa dla szkół i placówek, (studia podyplomowe w zakresie nadzoru i ewaluacji) specjalista w zakresie oceniania i pomiaru dydaktycznego oraz analizy EWD, ekspert w zakresie systemowego zarządzania placówkami oświatowymi (uprawnienia do wdrażania systemów ISO i kontroli zarządczej, konsultant ds. normy ISO – prowadzi szkolenia wizytatorów do spraw ewaluacji, dyrektorów szkół z ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej w ramach projektu „Program wzmocnienia efektywności nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły oraz nauczycieli w projekcie „Nauczyciel badacz”, posiada 15-letnie doświadczenie na stanowisku dyrektora gimnazjum
i zespołu szkół ponadgimnazjalnych, wieloletni doradca metodyczny.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto