Praca z uczniem niepełnosprawnym oraz z uczniem z niższym ilorazem inteligencji - wyzwanie dla nauczyciela

Współczesna szkoła jest otwarta na każdego ucznia, co niewątpliwie staje się wezwaniem dla nauczycieli, których zadaniem jest nie tylko przekazywanie wiedzy z konkretnej dziedziny oraz wychowywanie, ale także rozpoznawanie potrzeb ucznia i takie planowanie pracy, by każde dziecko miało szansę rozwoju umiejętności na miarę własnych możliwości.

Udział w warsztatach umożliwi nauczycielom nabycie kompetencji w zakresie dokonywania diagnozy pedagogicznej, planowania pracy z uczniem niepełnosprawnym oraz o niższym ilorazie inteligencji, dokonywania wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia, a także pozwoli zapoznać się z coraz bardziej powszechnymi problemami uczniów wynikającymi z chorób psychicznych, zaburzeń opozycyjno-buntowniczych i zaburzeń zachowania.

Cele szczegółowe:

uczestnicy warsztatów:

• potrafią przeprowadzić diagnozę pedagogiczną uczniów niepełnospranych intelektualnie, zaplanować pracę, skonstruować IPET oraz dokonać wielospejalistycznej oceny poziomu funkcjonowania uczniów;
  • znają profil ucznia z niższym ilorazem inteligencji;
  • znają objawy wybranych zaburzeń psychicznych;
  • rozróżniają pojęcia: zachowania opozycyjno-buntownicze, zaburzenia zachowania oraz znają metody stosowane w pracy z uczniami niedostosowanymi społecznie.

Program warsztatów:

•  Pedagogika specjalna i wyrównywanie szans edukacyjnych a rzeczywistość szkolna
  • Diagnoza pedagogiczna uczniów niepełnosprawnych intelektualnie, planowanie pracy
  • Wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Czytanie orzeczenia i formułowanie celów edukacyjnych, terapeutycznych, wychowawczych, planowanie form i metod pracy, dostosowania otoczenia oraz zasad oceniania.
  • Uczniowie o niższym ilorazie inteligencji – funkcjonowanie poznawcze i społeczne.
  • Wybrane zaburzenia psychiczne.
  • Zaburzenia zachowania i zaburzenia opozycyjno-buntownicze.

uczeń z SPE

Centrum