RODO w placówce oświatowej

RODO zostało uchwalone już rok temu ( 25 maja 2016 ) – nie posiada żadnych przepisów przejściowych – oznacza, to, że już pierwszego dnia obowiązywania tj. 25 maja 2018 roku  – cała jednostka oświaty od Inspektora Ochrony Danych (obecnego Abiego, który będzie musiał być powołany) przez dyrektora do szeregowego pracownika będzie musiała prawidłowo wypełniać nowe obowiązki i przestrzegać nowych, wyższych standardów jakie nakłada rozporządzenie.

Wprowadzenie nowych procedur i ich wdrożenie, wymagać będzie trochę czasu. Dlatego nie warto odkładać przygotowań na ostatnią chwilę – tym bardziej, że kampanie informacyjne są intensywnie prowadzone i społeczeństwo (rodzicie, młodzież) staje się świadome, że niedługo dostanie jeszcze więcej praw. Niektórzy będą chcieli ich nadużywać. Dlatego należy wiedzieć, co rzeczywiście zmienia RODO, jak i jakie prawa i obowiązki przysługują jednostce oświatowej.

Szkolenie ma na celu przekazanie uczestnikom wiedzy, która pozwoli przygotować się  w jednostce oświaty do nowego rozporządzenia unijnego RODO. Wskazane zostaną zmiany – nowe definicje, które wskazuje nowy akt oraz dokumentacja, która jest wymagana.

1. Kogo dotyczy RODO?
  2. Jakie zmiany wprowadza rozporządzenie UE o ochronie danych?
  3. Definicje – podstawowe i rozszerzone wprowadzane przez RODO.
  4. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych pracowników i uczniów.
  5. Wykorzystanie wizerunku dziecka w szkole – kiedy wolno, dziennik elektroniczny co dalej?
  6. Monitoring w szkole – stanowisko GIODO oraz RODO.
  7. Inspektor Ochrony Danych a ABI.
  8. Nowa dokumentacja wymagana przez RODO.
  9. Współpraca pomiędzy dyrekcją szkoły, inspektorem ochrony danych, personelem szkoły
    w zakresie wdrożenia RODO.
  10. Co to jest Analiza ryzyka związanego z przetwarzaniem danych osobowych?
    Kary za nieprzestrzeganie przepisów o ochrony danych osobowych.
  11. Przykłady naruszeń danych osobowych w placówkach oświatowych
  12. Dokumentacja – przykłady i omówienie jak najprostszym sposobem przygotować potrzebną dokumentację.