Metody aktywne w pracy z uczniami o różnym potencjale intelektualnym w szkole ponadgimnazjalnej

Metody aktywne w pracy nauczyciela mogą być skutecznym narzędziem zwiększającym efektywność procesu nauczania. Jednak wielu nauczycieli z dystansem odnosi się do stosowania tych metod, skarżąc się na czasochłonność i małe bezpośrednie efekty ich działania. Wciąż przeważa pogląd, że metody te są przeznaczone dla „tych słabszych”, bo aktywizacja często kojarzy się z tylko z zabawą i miłym spędzaniem czasu na lekcji. Takie podejście bardzo ogranicza pracę nauczyciela i jest krzywdzące dla uczniów.

W trakcie szkolenia nauczyciele zweryfikują dotychczasowe metody pracy z uczniami, wzbogacą swój warsztat o nowe metody pracy z klasą, której uczniowie stanowią zróżnicowaną intelektualnie (i nie tylko) grupą młodych ludzi.

Nauczyciele zostaną również zachęceni do autorefleksji na temat własnej postawy jako podstawowego narzędzia pracy nauczycielskiej.

Program szkolenia :
  •      Indywidualizacja w ramach jednostki lekcyjnej – konieczność czy wymysł?
  •      Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w szkole ponadgimnazjalnej.
  •      Metody aktywne w pracy nauczyciela szkoły ponadgimnazjalnej.
  •      Debata – forma pracy zespołowej, uczenie dyskusji
  •      Symulacje, gry interakcyjne
  •      Metody pracy rozwijające kreatywność
  •      Metoda pisma przewodniego
  •      Projekt edukacyjny – przedmiotowy, międzyprzedmiotowy (przykłady zastosowania)
  •      Różnicowanie metod w zależności od potencjału uczniów czyli dostosowanie potrzeb do możliwości.
  •      Nauczyciel w szkole ponadgimnazjalnej i jego postawa sprzyjająca procesowi uczenia się uczniów o różnym      potencjale intelektualnym.

dla szkół ponadgimnazjalnych

Centrum