„Oswoić” złość, czyli budowanie mostów życzliwości w szkole

Uczucia, emocje to akumulatory ludzkiego działania. Dostarczają nam niezbędnej energii do zaspokajania istotnych potrzeb życiowych. Są zatem niezbędnym i nieuniknionym elementem naszego funkcjonowania. Niestety nie zawsze uczucia są naszym sprzymierzeńcem. Bywa, że nie wiemy jak konstruktywnie wykorzystywać siłę płynąca z emocji i stajemy się ich „zakładnikami”. Przykładem takiego wadliwego przystosowania jest np. rozładowywanie złości poprzez ujawnianie agresywnych zachowań, lub też silne tłumienie uczuć, co może z kolei paraliżować nasze działanie. Radzenie sobie z uczuciami jest więc jedną z kluczowych umiejętności, która warunkuje nasze właściwe funkcjonowanie społeczne.

Podczas proponowanego szkolenia zostaną przedstawione sposoby radzenia sobie z agresją uczniów, której źródło stanowią uczucia  złości, gniewu, wściekłości, silnego niepokoju. Zostaną min  zaprezentowane programy zajęć do przeprowadzenia w ramach godzin wychowawczych oraz  projekty o wymiarze systemowym, możliwe do zastosowania na poziomie szkoły jako instytucji.

CELE
  •  Przedstawienie roli emocji w funkcjonowaniu uczniów na terenie szkoły
  •  Poznanie konkretnych rozwiązań w zakresie kształtowania umiejętności uczniów w radzeniu sobie ze złością i innymi uczuciami, mającymi wpływ na ich zachowania agresywne

• Rola uczuć w funkcjonowaniu uczniów na terenie szkoły