Rodzic roszczeniowy – strategie udanej współpracy z „trudnym” rodzicem we współczesnej szkole/przedszkolu

Współcześni rodzice, zachęceni do współuczestnictwa w działaniach szkoły, czy przedszkola coraz częściej podejmują efektywną współpracę na rzecz rozwoju swoich dzieci. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy stawiane wymagania zmieniają się w roszczenie, pełne pretensji, a nawet agresji. Niektórzy z nich, źle interpretując albo nieadekwatnie rozumiejąc swoje prawa, zamieniają pole współpracy w pole walki, często z fatalnym skutkiem dla samego ucznia i całej społeczności. Natomiast błędy w obszarze porozumienia prowadzą do podejmowania niewłaściwych decyzji edukacyjnych i wychowawczych, zarówno ze strony rodziców jak i nauczycieli.

Proponowane zajęcia będą miały charakter warsztatowy. W ich trakcie zostaną zaprezentowane  strategie komunikacyjne z rodzicem roszczeniowym, wymagającym, agresywnym. Konkretne scenariusze i metody pracy pomogą nauczycielom stworzyć taktykę działania, skierowanego na autentyczny kontakt i porozumienie , którego celem będzie dobro i rozwój dzieci i młodzieży.

1. Rodzic roszczeniowy czy wymagający? Prawa i obowiązki rodziców w szkole/przedszkolu

2. Diagnoza potrzeb rodzica roszczeniowego

3. Przyjmowanie krytyki i uwag – umiejętność słuchania, umiejętność właściwego reagowania

4. Klucze komunikacyjne – nawiązanie relacji