Tożsamość płciowa – fakty i mity

Tożsamość płciowa to osobiste poczucie własnej płci społeczno-kulturowej. To świadomość „Jestem mężczyzną” lub „Jestem kobietą”. Może też być to kombinacja obu tych pojęć lub żadne z nich.

Rozwój seksualności, psychoseksualny – z którego ta wiedza wynika jest procesem naturalnym. Zaczyna się od urodzenia i zachodzi na każdym etapie ludzkiego życia, aż do śmierci. W tym czasie podlega nieustannym wpływom czynników zewnętrznych i wewnętrznych oraz ma ogromne znaczenie dla dobrostanu jednostki.

Rozwój psychoseksualny jest doświadczeniem uniwersalnym, może jednak, w zależności od osoby, przebiegać w różnym tempie, mieć odmienne etapy czy formę.

„Wszechstronna edukacja seksualna ma na celu wyposażenie młodych osób w wiedzę, umiejętności, postawy i wartości niezbędne im do określenia własnej seksualności i cieszenia się nią zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym, indywidualnie i w związkach. Edukacja seksualna rozpatruje seksualność w sposób holistyczny, w kontekście emocjonalnego i społecznego rozwoju. Równocześnie uznaje się, iż samo dostarczenie informacji nie jest wystarczające. Osobom w wieku młodzieńczym należy umożliwić nabycie zasadniczych umiejętności życiowych i rozwój pozytywnych postaw oraz wartości”.

1. Rozwój psychoseksualny człowieka – krótki rys
  2. Tożsamość płciowa a płeć biologiczna