Rozwój psychoseksualny dzieci w wieku przedszkolnym

Rozwój psychoseksualny dzieci w wieku przedszkolnym budzi liczne pytania i wątpliwości. Jakie zachowania z obszaru seksualności dziecka stanowią normę, a które powinny budzić niepokój? Czy masturbacja obserwowana w przedszkolu podczas zajęć jest normą, czy już należy reagować? Jak postępować, gdy zauważamy u dziecka nadmiarowe zachowania masturbacyjne? Jakie są warianty postępowania wobec podejrzenia wykorzystywania seksualnego dziecka? Jak rozmawiać z rodzicami o obawach, związanych z tym zagadnieniem? O tym wszystkim będziemy rozmawiać podczas proponowanego szkolenia.

1. Fazy rozwoju psychoseksualnego dziecka – opis prawidłowego rozwoju dzieci w wieku od 3-6 lat

2. Zjawisko masturbacji u dzieci – kiedy masturbacja jest rozwojowa a kiedy pozanormatywna – jak rozpoznać, ustalić przyczyny?

• Masturbacja rozwojowa
  • Masturbacja instrumentalna
  • Masturbacja eksperymentalna
  • Norma i jej odchylenia