Ocenianie w szkole – współczesne metody i narzędzia

W proponowanym szkoleniu kładziemy nacisk na świadomość, jak ważne jest ocenianie w szkole. Łączy się to ze znajomością przepisów i zasad tego procesu tak, żeby wspierał uczenie się dziecka. Warto mieć świadomość, jak zorganizować zajęcia, aby przenieść odpowiedzialność za uczenie się na ucznia. Współcześnie przed nauczycielami stoją nowe zadania, w tym tworzenie takich warunków, by uczniowie zdobywali nie tylko wiedzę i umiejętności, ale też kształcili kompetencje. Nauczyciel wówczas podejmuje działania, które są dla dzieci motywacją do samokształcenia i  monitorowania u siebie tego procesu.

Samo ocenianie ma m.in. na celu udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazywanie informacji zwrotnej, udzielanie wskazówek do planowania własnego rozwoju. Dlatego coraz więcej szkół podejmuje działania w kierunku odejścia od bieżących ocen cyfrowych i zastąpienia ich ocenianiem kształtującym. Zapraszamy na zajęcia, podczas których uczestnicy otrzymają praktyczną wiedzę i narzędzia, pozwalające na wprowadzenie zasad oceniania kształtującego do codziennej praktyki.

Co zyskujesz:

• Dowiesz się, jak organizować proces lekcyjny, aby uczniowie brali odpowiedzialność za swoje uczenie się.
  • Poznasz zasady tworzenia:
    – celu i kryteriów sukcesu do lekcji,
    – informacji zwrotnej w różnej formie,
    – całorocznych niezbędnych wymagań.
  •  Doświadczysz praktyki tworzenia wszystkich powyższych.
  • Poddasz refleksji swoją praktykę w ocenianiu.
  • Otrzymasz kilka gotowych rozwiązań i przykładów w zakresie oceniania.

1. Zacznij od…

• Prawo oświatowe dotyczące oceniania
  • Strategia uczenia się – co to takiego?
  • 5 strategii uczenia się

2. Praktyka oceniania bieżącego

• Co zrobić, żeby cel był celem?
  • Kryteria sukcesu to nie cele i po co w ogóle są?
  • Jak być zgodnym z taksonomią Blooma i cyklem Kolba?
  • Jak nie zmęczyć się IZ-etką?

3. Ocena końcowa

• Jak ugryźć ocenę roczną?
  • Niezbędne wymagania edukacyjne
  • Samoocena ucznia
  • Spotkania trójstronne
  • Refleksja – czy warto?

Szkolenie do 25 osób jest prowadzone przez dwie wykładowczynie, natomiast spotkania dla większych grup organizujemy w dwóch, równoległych grupach co zwiększa efektywność zajęć.

Prowadzący:

Mariola Kędzierska

Doświadczenie zawodowe

Polonistka z ponadtrzydziestoletnim stażem, wieloletnia dyrektorka i wicedyrektorka, trenerka w Szkole Nowych Kompetencji „K2x2”, trenerka „Kreatywnego Umysłu”, liderka oceniania kształtującego w szkole, ambasadorka Wiosny Edukacji, menadżer oświaty, współautorka materiałów szkoleniowych dla nauczycieli, wychowawców i dyrektorów, prelegentka na ogólnopolskich konferencjach i kongresach, realizatorka licznych projektów edukacyjnych. Pracuje w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.

Powód do dumy

Praca bez ocen cyfrowych, zgodna z ideą oceniania kształtującego według programu autorskiego z języka polskiego „Uwolnij umysł” dla II etapu eduakacyjnego. Jest współautorką innowacji: „OK zeszyt” i „Od pisania i czytania do wychowania”. Pracę z uczniami opisuje na blogu „Nieidealna polonistka” – www.nieidealnapolonistka.eu oraz w postach na Facebooku i Instagramie pod tą samą nazwą.

Zofia Przystup

Doświadczenie zawodowe

Superbelfer RP, polonistka, nauczycielka historii, wos, terapeutka pedagogiczna z ponadtrzydziestoletnim stażem, trenerka w Szkole Nowych Kompetencji „K2x2”, trenerka „Kreatywnego Umysłu”, liderka oceniania kształtującego w szkole, ambasadorka Wiosny Edukacji, menadżer oświaty, współautorka materiałów szkoleniowych dla nauczycieli, wychowawców i dyrektorów, prelegentka na ogólnopolskich konferencjach i kongresach, realizatorka licznych projektów edukacyjnych. Pracuje w szkole podstawowej.

Powód do dumy

Praca bez ocen cyfrowych, zgodna z ideą oceniania kształtującego według programu autorskiego z języka polskiego „Uwolnij umysł” dla II etapu eduakacyjnego. Jest współautorką innowacji: „OK zeszyt” i „Od pisania i czytania do wychowania”. Opisuje to na blogu „Okiem i piórem belferki” https://okiemipiorembelferki.pl/ oraz w postach na Facebooku i Instagramie pod tą samą nazwą.