fbpx
A-Z Centrum Rozwoju Edukacji

Ocenianie w szkole – współczesne metody i narzędzia

W proponowanym szkoleniu kładziemy nacisk na świadomość, jak ważne jest ocenianie w szkole. Łączy się to ze znajomością przepisów i zasad tego procesu tak, żeby wspierał uczenie się dziecka. Warto mieć świadomość, jak zorganizować zajęcia, aby przenieść odpowiedzialność za uczenie się na ucznia. Współcześnie przed nauczycielami stoją nowe zadania, w tym tworzenie takich warunków, by uczniowie zdobywali nie tylko wiedzę i umiejętności, ale też kształcili kompetencje. Nauczyciel wówczas podejmuje działania, które są dla dzieci motywacją do samokształcenia i  monitorowania u siebie tego procesu.

Samo ocenianie ma m.in. na celu udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazywanie informacji zwrotnej, udzielanie wskazówek do planowania własnego rozwoju. Dlatego coraz więcej szkół podejmuje działania w kierunku odejścia od bieżących ocen cyfrowych i zastąpienia ich ocenianiem kształtującym. Zapraszamy na zajęcia, podczas których uczestnicy otrzymają praktyczną wiedzę i narzędzia, pozwalające na wprowadzenie zasad oceniania kształtującego do codziennej praktyki.


Co zyskujesz:

 • Dowiesz się, jak organizować proces lekcyjny, aby uczniowie brali odpowiedzialność za swoje uczenie się.
 • Poznasz zasady tworzenia:
  – celu i kryteriów sukcesu do lekcji,
  – informacji zwrotnej w różnej formie,
  – całorocznych niezbędnych wymagań.
 •  Doświadczysz praktyki tworzenia wszystkich powyższych.
 • Poddasz refleksji swoją praktykę w ocenianiu.
 • Otrzymasz kilka gotowych rozwiązań i przykładów w zakresie oceniania.

Program szkolenia:

 

1. Zacznij od…

 • Prawo oświatowe dotyczące oceniania
 • Strategia uczenia się – co to takiego?
 • 5 strategii uczenia się

 

2. Praktyka oceniania bieżącego

 • Co zrobić, żeby cel był celem?
 • Kryteria sukcesu to nie cele i po co w ogóle są?
 • Jak być zgodnym z taksonomią Blooma i cyklem Kolba?
 • Jak nie zmęczyć się IZ-etką?

 

3. Ocena końcowa

 • Jak ugryźć ocenę roczną?
 • Niezbędne wymagania edukacyjne
 • Samoocena ucznia
 • Spotkania trójstronne
 • Refleksja – czy warto?

Szkolenie do 25 osób jest prowadzone przez dwie wykładowczynie, natomiast spotkania dla większych grup organizujemy w dwóch, równoległych grupach co zwiększa efektywność zajęć.

Prowadzący:

Mariola Kędzierska

Doświadczenie zawodowe

Polonistka z ponadtrzydziestoletnim stażem, wieloletnia dyrektorka i wicedyrektorka, trenerka w Szkole Nowych Kompetencji „K2x2”, trenerka „Kreatywnego Umysłu”, liderka oceniania kształtującego w szkole, ambasadorka Wiosny Edukacji, menadżer oświaty, współautorka materiałów szkoleniowych dla nauczycieli, wychowawców i dyrektorów, prelegentka na ogólnopolskich konferencjach i kongresach, realizatorka licznych projektów edukacyjnych. Pracuje w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.

Powód do dumy

Praca bez ocen cyfrowych, zgodna z ideą oceniania kształtującego według programu autorskiego z języka polskiego „Uwolnij umysł” dla II etapu eduakacyjnego. Jest współautorką innowacji: „OK zeszyt” i „Od pisania i czytania do wychowania”. Pracę z uczniami opisuje na blogu „Nieidealna polonistka” – www.nieidealnapolonistka.eu oraz w postach na Facebooku i Instagramie pod tą samą nazwą.Zofia Przystup

Doświadczenie zawodowe

Superbelfer RP, polonistka, nauczycielka historii, wos, terapeutka pedagogiczna z ponadtrzydziestoletnim stażem, trenerka w Szkole Nowych Kompetencji „K2x2”, trenerka „Kreatywnego Umysłu”, liderka oceniania kształtującego w szkole, ambasadorka Wiosny Edukacji, menadżer oświaty, współautorka materiałów szkoleniowych dla nauczycieli, wychowawców i dyrektorów, prelegentka na ogólnopolskich konferencjach i kongresach, realizatorka licznych projektów edukacyjnych. Pracuje w szkole podstawowej.

Powód do dumy

Praca bez ocen cyfrowych, zgodna z ideą oceniania kształtującego według programu autorskiego z języka polskiego „Uwolnij umysł” dla II etapu eduakacyjnego. Jest współautorką innowacji: „OK zeszyt” i „Od pisania i czytania do wychowania”. Opisuje to na blogu „Okiem i piórem belferki” https://okiemipiorembelferki.pl/ oraz w postach na Facebooku i Instagramie pod tą samą nazwą.

 

Zamów szkolenie

Formularz

Proszę uzupełnić to pole. Proszę uzupełnić to pole.
Proszę uzupełnić to pole. Proszę uzupełnić to pole. Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
Proszę wprowadzić uwagi
Proszę o wyrażenie zgody.
Proszę o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.