Wychowanie do wartości i kształtowanie postaw społecznych

Jednym z najistotniejszych zadań szkoły – nauczycieli, pedagogów – jest kształtowanie wartości i postaw, którymi uczniowie będą się kierowali w dalszym życiu. Aby skutecznie rozwijać w nich te kompetencje warto utrwalić i poszerzyć wiedzę na temat procesu budowania systemu wartości, a także jaki wpływ na niego mają emocje, osobiste poglądy, uprzedzenia, czy stereotypy. Podczas proponowanego szkolenia otrzymają Państwo propozycje scenariuszy zajęć oraz dobrych praktyk w organizacji wolontariatu.

1. Proces tworzenia postaw – wiedza, emocje, działanie

2. Trwałe, zwarte i zinternalizowane, czyli kiedy postawa jest wartością

3. Poglądy, uprzedzenia i stereotypy a kształtowanie postaw

4. Scenariusze lekcji i przykłady działań wychowawczych wzmacniających kształtowanie postaw prospołecznych