Laptop dla nauczyciela – szybki start z twoim nowym narzędziem

W erze cyfryzacji edukacji, kiedy technologia staje się naszym codziennym partnerem, niezwykle istotne jest, aby każdy nauczyciel był wyposażony nie tylko w odpowiednie narzędzia, ale także w wiedzę i umiejętności niezbędne do ich efektywnego wykorzystania. Program “Laptop dla Nauczyciela” oferuje wyjątkową okazję, aby zatroszczyć się o te aspekty, dając solidne podstawy do budowania przyszłości edukacyjnej opartej na solidnych kompetencjach cyfrowych.

Szkolenie ma na celu nie tylko zapoznanie nauczycieli  z technicznymi aspektami obsługi laptopa, ale także zainspirowanie do twórczego i innowacyjnego wykorzystania technologii w nauczaniu. Chcemy, aby po zakończeniu tego szkolenia, każdy z nauczycieli czuł się pewnie i komfortowo w cyfrowej przestrzeni szkolnej, potrafiąc z łatwością przekuć nowo zdobyte umiejętności w jeszcze bardziej angażujące i efektywne lekcje dla swoich uczniów.

1. Budowa i funkcje laptopa

• Komponenty laptopa
  • Sposób obsługi poszczególnych elementów sprzętowych

2. Opanowanie systemu operacyjnego

• Jak efektywnie korzystać z systemu operacyjnego
  • Zarządzania plikami
  • Instalacja oprogramowania
  • Dostosowywanie ustawień systemowych do indywidualnych potrzeb

3. Wykorzystanie narzędzi biurowych i edukacyjnych

• Pracy z pakietem biurowy (edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne)
  • Przetwarzanie materiałów dydaktycznych i administracyjnych

4. Integracja z Internetem i zasobami online

• Bezpieczne i świadome korzystanie z Internetu
  • Przeglądanie zasobów edukacyjnych
  • Stosowanie narzędzi do komunikacji online
  • Wykorzystywanie platform edukacyjnych

5. Praktyczne zastosowanie laptopa w nauczaniu

• Jak włączać laptop do różnych metod i technik dydaktycznych

6. Zarządzanie bezpieczeństwem i prywatnością

• Zasady ochrony danych osobowych
  • Bezpieczeństwo informacji oraz prawidłowej konfiguracji zabezpieczeń laptopa

7. Rozwijanie współpracy i sieci współpracy

• Jak wykorzystać laptop do współpracy między nauczycielami?
  • Jak wymieniać doświadczenia i materiały dydaktyczne
  • Tworzenie sieci wspierających innowacyjne metody nauczania

Prowadzący: Sławomir Wiechowski

Nauczyciel informatyki, trener Centrum Rozwoju Edukacji Centrum A-Z, prowadzi kursy z wykorzystaniem narzędzi TIK na lekcjach, kodowania i programowania w przedszkolu i szkole, wykorzystania gier planszowych w edukacji dzieci i młodzieży oraz cyberbezpieczeństwa uczniów. Trener i mentor socjoterapii w Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Fundacji ETOH i Fundacji Dobrostan, organizuje i prowadzi wiele konferencji dla nauczycieli z terapii dzieci i młodzieży, autor i projektant wielu gier dydaktycznych i edukacyjnych, w tym gry do terapii dzieci – Integro. Odznaczony przez prezydenta Polski w roku 2011 tytułem Wychowawca roku. Założyciel największego w Polsce klubu gier planszowych Pionkolandia. Animator kultury, organizator szeregu imprez kulturalnych, konkursów i turniejów ogólnopolskich. Członek Kapituły Nagrody Planszowa Gra Roku. Recenzent gier planszowych.