Zarządzanie szkołą w sytuacji kryzysu – wybrane strategie reintegracji zespołu pracowniczego.

Kondycja polskiej oświaty stała się w ostatnim czasie ważnym tematem w publicznej przestrzeni. Przeprowadzona akcja strajkowa w przedszkolach i szkołach pozwoliła w sposób jednoznaczny przedstawić trudności, niepokoje, z którymi na co dzień borykają się nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni, ale także ujawnić dużą różnorodność w poglądach na temat roli nauczyciela, wartości jakie winny mu przyświecać w procesie wychowania i nauczania, czy wreszcie kompetencji, jakie każdy powinien posiadać. W wymiarze psychospołecznym to wiele napływających gestów poparcia i solidarności płynących od przedstawicieli innych zawodów, rodziców uczniów i ich samych, ale także, w skali poszczególnych środowisk szkolnych, negatywne emocje – niepokój i permanentny stres, które zaburzyły relacje w  gronie nauczycielskim. Pojawiły się konflikty, których tak naprawdę nikt nie chciał, a w obliczu narastającego poczucia bezsilności, piętrzyły się i zamieniały w konflikty wielowątkowe. Obecnie doświadczamy w wielu placówkach procesów dezintegracji i wykluczenia społecznego w obrębie zespołów nauczycielskich. Stawia to przed dyrektorem nowe wyzwania – przeprowadzenie zespołu przez ten trudny czas tak, by ponieśli jak najmniejsze koszty psychologiczne i stali się na nowo efektywnym zespołem, pracującym na rzecz uczniów.

Proponujemy szkolenie dla Dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych. Omówimy zarówno zagadnienia zarządzania szkołą w kryzysie, w tym organizacji i komunikacji w warunkach strajku, ale także propozycję strategii, pozwalających na reintegrację zespołu, skutecznych schematów odbudowujących relacje, w tym strategie rozwiązywania konfliktów w szkole po trudnych dla niej wydarzeniach.

Adresaci szkolenia:

• Dyrektorzy szkół, przedszkoli i innych placówek edukacyjnych

Cele szkolenia:

• Omówienie zadań dyrektora, konstruktywnych wzorów jego zachowań w kontakcie z zespołem pracowników, w warunkach aktywnej akcji strajkowej
  • Poznanie skutecznych narzędzi pozwalających otwarcie wyrażać swoje opinie i zyskiwać pewność siebie w prowadzeniu rozmów na tzw. trudne tematy
  • Dostarczenie wiedzy na temat typowych sytuacji konfliktowych, źródeł i mechanizmów ich powstawania, sposobów ich rozwiązywania.
  • Ćwiczenie praktycznych umiejętności w zakresie różnych strategii rozwiązywania konfliktów.
  • Poszerzenie wiedzy o własnych zasobach w zakresie stylów reagowania na konflikt.

1. Rola dyrektora w kryzysie w szkole
    • Zadania dyrektora w warunkach czynnej akcji strajkowej
    • Komunikacja podtrzymująca w sytuacji napięć i niepokojów
    • Budowanie wewnętrznego systemu wsparcia siebie
  2. Psychodynamika konfliktu – wybrane metody konstruktywnego rozwiązywania konfliktów pracowniczych
    • Warunki powstawania konfliktu i jego rodzaje.
    • Rola emocji w sytuacji konfliktowej.
    • Określenie własnego stylu reagowania na konflikt
    • Ćwiczenia na analizę i rozwiązywanie konfliktów
  3. Różne poglądy jeden kierunek czyli jak współpracować mimo różnorodności
    • Warunki współpracującego zespołu
    • Metoda CoResolve
    • Pragmatyka reintegracji zespołu – propozycje działań

Proszę uzupełnić to pole Proszę uzupełnić to pole
Proszę uzupełnić to pole
Proszę uzupełnić to pole Proszę uzupełnić to pole Proszę wprowadzić prawidłowy adres email
Prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.