Trening obserwacji II: obserwacja kontrolno-oceniająca całych zajęć

Obserwacja zajęć może się stać jedną z najskuteczniejszych metod podnoszenia jakości pracy nauczyciela – taka rolę ma w szczególności obserwacja kontrolno-oceniająca. Jest ona dzisiaj narzędziem do oceny pracy nauczyciela, ale jest też nieodzowna przy tworzeniu oceny jego dorobku zawodowego – wskazuje na to prawo.

Podczas drugiego spotkania dotyczącego obserwacji zaproszę uczestników do obejrzenia całych jednostek lekcyjnych i wspólnego formułowania wniosków, rekomendacji oraz zaleceń przy ocenie pracy i dorobku zawodowego. Tym razem obserwować będziemy zajęcia w układzie naturalnym, przez 45 minut. Na podstawie tej obserwacji będziemy uzupełniać arkusze obserwacji kontrolno-oceniającej. Na potrzeby warsztatu zostały przygotowane do obserwacji trzy lekcje – przyroda, język polski, chemia. Zapraszamy 😊

Propozycja uwzględnia także gotowe wzory arkuszy obserwacyjnych i model poprowadzenia rozmowy po obserwacji z przygotowaną informacją zwrotną.

Będzie można zatem samodzielnie wybrać model postępowania odpowiedni dla siebie i swojej placówki.

W trakcie szkolenia będzie prowadzona praca w grupach – prosimy o przygotowanie kamerek i mikrofonów.

1. Obserwacja kontrolno- oceniająca, jako narzędzie nadzoru pedagogicznego  dyrektora szkoły

• Rodzaje obserwacji
  • Cechy obserwacji kontrolno-oceniającej oraz jej miejsce w prawie oświatowym
  • Dane w obserwacji kontrolno-oceniającej oraz zapis tych danych (dane ilościowe i jakościowe)
  • Opinie i fakty w obserwacji,
  • Dyspozycje do obserwacji

2. Przedmiot obserwacji kontrolno-oceniającej – model  dobrej lekcji z wykorzystaniem pięciu strategii efektywnego nauczania

• Przedmiot obserwacji (obserwacja całości zajęć)
  • Analiza wskazań do oceny pracy nauczyciela w rozporządzeniu w sprawie oceny pracy oraz w Karcie Nauczyciela, które można zaobserwować na lekcji
  • Analiza wskazań do oceny dorobku zawodowego, wynikających z wymagań niezbędnych, które można zaobserwować na lekcji u nauczyciela w trakcie stażu
  • Właściwa struktura zajęć
  • Strategie efektywnego uczenia się (cele i kryteria oceniania, monitorowanie pracy ucznia, informacja zwrotna, wzajemne uczenie się, strategie metapoznawcze)
  • Indywidualizacja
  • Efektywne metody pracy na zajęciach
  • Efektywne formy pracy
  • Wykorzystanie czasu na zajęciach lekcyjnych

3. Analiza przykładowych arkuszy obserwacji kontrolno- oceniającej

• Przykładowy arkusz obserwacji kontrolno- oceniającej do oceny pracy nauczyciela z zastosowaniem skali Likerta
  • Przykładowy arkusz obserwacji kontrolno- oceniającej do oceny pracy z danymi zamkniętymi (prosty w użyciu – dane tylko do podkreślania)
  • Przykładowy arkusz obserwacji kontrolno-oceniającej z triangulacją danych (dane zamknięte i dane otwarte)

4. Obserwacja nagranych lekcji (całość zajęć) – zastosowanie wypracowanych dyspozycji w praktyce

• Arkusz obserwacji, dane w obserwacji
  • Obserwacja nagranych zajęć w całości (lekcja przyrody, języka polskiego, chemii lub w klasach I-III do wyboru)
  • Analiza zapisów dotyczących nagranych zajęć
  • Formułowanie wniosków i rekomendacji

5. Redagowanie i udzielanie informacji zwrotnych po obserwacji nagranych zajęć

• Informacja zwrotna
  • Zasady udzielania informacji zwrotnej
  • Kryteria dobrze sformułowanej informacji zwrotnej
  • Tworzenie informacji zwrotnej dla nauczyciela obserwowanych zajęć
  • Symulacja rozmowy po obserwacji zajęć

Prowadzący: Marzena Siejewicz

Edukatorka – absolwentka ministerialnego kursu nadającego kwalifikacyjnego w zakresie umiejętności edukatorskich, profesjonalny trener, ekspertka w zakresie ewaluacji, członek zespołu projektującego zmiany w systemie nadzoru pedagogicznego  oraz wymagania państwa dla szkół i placówek (studia podyplomowe w zakresie nadzoru i ewaluacji), specjalista w zakresie oceniania i pomiaru dydaktycznego oraz analizy EWD, ekspert w zakresie systemowego zarządzania placówkami oświatowymi (uprawnienia do wdrażania systemów ISO i kontroli zarządczej), konsultant ds. normy ISO – prowadziła szkolenia dla wizytatorów do spraw ewaluacji oraz dla dyrektorów szkół z ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej w ramach projektu „Program wzmocnienia efektywności nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły  oraz nauczycieli w projekcie „Nauczyciel badacz”, posiada 15-letnie doświadczenie na stanowisku dyrektora gimnazjum i zespołu szkół ponadgimnazjalnych, wieloletni doradca metodyczny. Od 10 lat związana z Centrum Rozwoju Edukacji A-Z – przeszkoliła tysiące dyrektorów i nauczycieli.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz termin, aby przejść do formularza rejestracji

Proszę wprowadzić prawidłowy adres email Proszę uzupełnić to pole.
Proszę o akceptację tego pola.
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email