Sygnaliści w szkołach i placówkach oświatowych – obowiązki dyrektorów do 17 grudnia 2021 r.

Od 17 grudnia 2021 każdy pracodawca w jednostce publicznej, zatrudniający co najmniej 50 pracowników (bez względu na rodzaj umowy), winien wdrożyć Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz. Urz. UE L 305, s. 17). Dyrektywa zobowiązuje pracodawcę do wprowadzenia procedur w zakresie ochrony osób zgłaszających naruszenia – tzw. sygnalistów. Pracodawcy zostali zobowiązani do utworzenia wewnętrznych kanałów, które będą wykorzystywane do zgłaszania naruszeń, z zachowaniem poufności sygnalistów.

Nowe regulacje nakładają obowiązek rzetelnego poinformowania pracowników o ich prawach i obowiązkach w zakresie zapisów w/w Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) oraz Projektu z dnia 14 października 2021 r. USTAWY z dnia …. o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, a także przygotowania personelu do implementacji Dyrektywy oraz wynikających z niej praw i obowiązków. Projekt ustawy reguluje odpowiedzialność osób uczestniczących w postępowaniu wyjaśniającym, prawa sygnalistów oraz ich odpowiedzialność za świadome dokonanie zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nieprawdziwych informacji.

Procedury zgłoszeń wewnętrznych podlegają konsultacjom z zakładową organizacją związkową/przedstawicielami pracowników.

Zapraszamy na szkolenie, które da Państwu wiedzę o przepisach prawa, dotyczących ochrony osób, zgłaszających naruszenia prawa – tzw. sygnalistów, a także o nowych obowiązkach pracodawców, zatrudniających minimum 50 pracowników i wprowadzeniu procedur ochronnych. W czasie szkolenia przedstawimy wzorów dokumentów wewnętrznych z zakresu procedur informacyjnych, ochronnych oraz ochrony danych osobowych.

1. Definicje wprowadzające pojęcie sygnalisty

• Definicje określone w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937

2. Procedury zgłaszania naruszeń w sektorze publicznym

• Utworzenie kanałów zgłoszeń nieprawidłowości przez sygnalistów, upoważnienia pracownika obsługującego zgłoszenia

3. Pojęcie sygnalisty

• Ochrona prawna sygnalisty

4. Trzy szczeble zgłaszania nieprawidłowości

• Skierowanie zgłoszenia do pracodawcy
  • Skierowanie do organu publicznego (ponadto także do wyznaczonego organu centralnego)
  • Ujawnienie publiczne

5. Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa

• Omówienie praw osób zgłaszających
  • Obowiązki pracodawcy i osób przyjmujących zgłoszenia sygnalisty

6. Odpowiedzialność karna

• Omówienie odpowiedzialności karnej wg projektu ustawy

7. Przykłady regulaminów – projekt regulaminu

Zapraszamy także do organizacji spotkań informacyjnych z tego zakresu dla pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych Państwa szkół lub placówek oświatowych.

Prowadzący:

Iwona Obarzanek – pracowniczka samorządowa z ponad 10 – letnim doświadczeniem w zakresie zarządzania oświatą, od wielu lat pomaga naszym Klientom rozwiązywać trudne problemy związane z zatrudnianiem pracowników, organizacją i funkcjonowaniem szkoły. Absolwentka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Uczelni Łazarskiego w Warszawie; kadrowiec z wieloletnim doświadczeniem w dużej firmie; wdrożeniowiec i szkoleniowiec w zakresie prawa pracy; posiada Certyfikat Kompetencji Inspektora Ochrony Danych; prowadzi szkolenia z zakresu RODO dla dyrektorów placówek oświatowych, rad pedagogicznych oraz przeprowadza audyty w placówkach; prowadzi także szkolenia BHP.

Dorota Pierzyńska – trenerka z wieloletnim doświadczeniem zawodowym – praca na szczeblu administracji oświatowej. Współtwórczyni i dyrektorka jednego z pierwszych Centrum Usług Wspólnych. Prowadziła również wykłady w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu na kierunku Zarządzanie oświatą. Wykwalifikowana wnioskodawczyni i koordynatorka projektów unijnych. Cały czas doskonali swój warsztat pracy. Prowadzi szkolenia, kursy i doradztwo m.in. z zakresu ruchu kadrowego, godzin ponadwymiarowych, arkuszy organizacyjnych, subwencji oświatowej oraz PPK.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz termin, aby przejść do formularza rejestracji