Subwencja oświatowa na rok 2021 a dane wprowadzane do SIO – metryczka bez tajemnic

Szkolenie online

FORMULARZ REJESTRACYJNY ZNAJDUJE SIĘ NA DOLE STRONY

→ Prosimy o podawanie w zgłoszeniach e-maili, z których korzystacie Państwo na co dzień – na te adresy będziemy wysyłać bezpośredni link do szkolenia online. Link do webinaru otrzymasz dzień przed szkoleniem.
→ Aby dołączyć do spotkania, należy przed szkoleniem kliknąć w przesłany link oraz wypełnić pola tekstowe: imię oraz adres mailowy.
→ Po wypełnieniu pól zostaniesz przekierowany do okna w którym zostanie wyświetlony obraz z kamery wykładowcy, prezentacja oraz czat za pomocą którego możesz się kontaktować z prowadzącym i innymi uczestnikami.
→ Po szkoleniu otrzymasz link do materiałów przygotowanych przez trenera, elektroniczny certyfikat oraz fakturę.

Cele szkolenia:

• Zapoznanie uczestników z zasadami związanymi z finansowaniem oświaty.
  • Dokonanie podziału i  analizy subwencji dla każdej szkoły  i  budżetu tej placówki.
  • Pokazanie zależności pomiędzy arkuszem organizacyjnym, subwencją oświatową a wydatkami szkoły.
  • Przekazanie informacji o wydatkach, na które są pieniądze w subwencji, jakie dane mają wpływ na jej wysokość.
  • Zapoznanie uczestników z możliwością optymalizacji wydatków  na oświatę oraz odpowiedzialnością dyrektorów i pracowników organów prowadzących za prawidłowe wprowadzenie danych do SIO – kontrole NIK, UKS. RIO.

Uczestnicy:

1. Poznają aktualne przepisy związane z finansowaniem oświaty.
  2. Poznają zasady naliczania subwencji dla gminy i powiatu.
  3. Potrafią „rozszyfrować” metryczki.
  4. Potrafią prawidłowo dokonać podziału subwencji oświatowej na poszczególne szkoły i przedszkola, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze.
  5. Dowiedzą się, dlaczego należy porównywać budżet placówki do przyznanej jej subwencji.
  6. Otrzymają wiadomości o możliwej optymalizacji wydatków na oświatę.
  7. Zapoznają się z arkuszami kontrolnymi (przygotowanymi przez wykładowcę), które służą do przeprowadzenia kontroli danych wprowadzonych do SIO z danymi zamieszonymi w innych dokumentach szkolnych.
  8. Dowiedzą się obowiązku składania wniosków o środki z rezerwy subwencji oświatowej.
  9. Poznają zakresy odpowiedzialności organu prowadzącego i dyrektora szkoły za dane wprowadzane do SIO.
  10. Zapoznają się z zakresem kontroli subwencji przez UKS i RIO oraz sankcjami wynikającymi z wyników kontroli, które wskażą na błędne przekazanie danych.

I. Akty prawne dotyczące finansowania oświaty SIO i subwencji oświatowej.

• omówienie aktów prawnych dotyczących:
    1) finansowania oświaty
    2) wprowadzania i zakresu danych w systemie informacji oświatowej;
    3) aktów prawnych, dotyczących subwencji oświatowej na 2021 r.

II. Zasady naliczania subwencji dla gmin i powiatów.

• Zapoznanie z zasadami naliczania subwencji – analiza wskaźników A, Di oraz poszczególnych wag, „rozszyfrowanie” metryczki.

III. Dokonywanie podziału subwencji na poszczególne szkoły i przedszkola.

• Praktyczne wskazówki podziału subwencji na placówki.
  • Metryczki dla każdej placówki.
  • Do czego służą takie wyliczenia? Porównania do budżetów.
  • Optymalizacja arkuszy organizacyjnych.

IV. Praktyczne arkusze kontrolne.

• Praca na zaproponowanym arkuszu kontrolnym, który pozwoli organom prowadzącym i dyrektorom uniknąć nieprawidłowości w raportach SIO na 30.09., które są podstawą do naliczenia subwencji

V. Wnioski o środki z 0,4 % rezerwy.

• Odpowiedzialność organów prowadzących za składanie wniosków do MEN;
  • Tabele pomocnicze do wniosku z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych;

VI. Zakres odpowiedzialności dyrektora i pracowników organu prowadzącego.

• Sankcje dla dyrektora szkoły i organu prowadzącego za nieprawidłowości.

VII. Kontrole prawidłowości danych wprowadzonych do SIO i naliczonej subwencji.

• Zakres kontroli NIK, UKS, RIO.

Prowadzący: Dorota Pierzyńska

Była pracowniczka i dyrektorka Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół, wykwalifikowana wnioskodawczyni i koordynatorka projektów unijnych. Współtwórczyni i dyrektorka jednego z pierwszych w Polsce Centrum Usług Wspólnych. Wykładowczyni w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu na kierunku Zarządzanie oświatą.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz termin, aby przejść do formularza rejestracji

Proszę wprowadzić prawidłowy adres email Proszę uzupełnić to pole.
Proszę o akceptację tego pola.
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email