Subwencja a dane wprowadzane do SIO – współpraca organów prowadzących i dyrektorów

Wprowadzasz dane do Systemu Informacji Oświatowej, weryfikujesz je na szczeblu gminy lub powiatu?  Oznacza to, że od Ciebie zależy wysokość subwencji oświatowej!
Poznaj terminy, zasady i odpowiedzialność za prawidłowe prowadzenie bazy SIO oraz wpływ zawartych w niej danych na finanse JST przeznaczone na edukację. Poznasz zasady naliczania subwencji, a także przygotowania „metryczki” dla JST i każdej placówki oświatowej. Sprawdzisz ile samorząd dokłada do budżetu. Szkolenie przygotowane w oparciu o  stan prawny aktualny na styczeń 2020 r.

Adresaci:

Pracownicy merytoryczni organów prowadzących, kierownicy wydziałów oświaty, dyrektorzy Centrów Usług  Wspólnych, dyrektorzy szkół, przedszkoli.

Cele szkolenia:

Zapoznanie uczestników z aktualnymi przepisami, dotyczącymi zadań dyrektorów i organu prowadzącego, w zakresie systemu informacji oświatowej, subwencji oświatowej i odpowiedzialności za prawidłowe wprowadzanie danych do systemu informacji oświatowej oraz finanse oświaty.

Uczestnicy:

1. Znają aktualne przepisy i terminy w zakresie systemu informacji oświatowej.
  2. Potrafią prawidłowo wprowadzać dane do systemu informacji oświatowej.
  3. Znają zasady naliczania subwencji dla gminy i powiatu. Potrafią „rozszyfrować” metryczki.
  4. Wiedzą, co warto, a czego nie warto uwzględniać w organizacji pracy placówek oświatowych. Skutki finansowe.
  5. Wiedzą jak dokonać korekty danych wprowadzonych do systemu informacji oświatowej.
  6. Znają zakresy odpowiedzialności organu prowadzącego i dyrektora szkoły.
  7. Są przygotowani na kontrolę danych w systemie informacji oświatowej.

1. Akty prawne dotyczące SIO i subwencji oświatowej
  • Omówienie aktów prawnych, dotyczących terminów wprowadzania i zakresu danych w systemie informacji oświatowej. Omówienie aktów prawnych, dotyczących subwencji oświatowej na 2020 r.
  1. Prawidłowe i terminowe wprowadzanie danych do SIO
  • dane dotyczące organizacji placówki oświatowej,
  • dane dotyczące uczniów, dzieci, wychowanków,
  • dane kadrowe,
  • dane finansowe.
  1. Przymiarki do sporządzania projektów arkuszy organizacyjnych placówek oświatowych
  • „ekonomiczny” arkusz organizacyjny na rok szkolny 2020/2021.
  1. Raporty SIO na 30 września
  • współpraca dyrektora z organem prowadzącym – skutek – prawidłowe dane do subwencji oświatowej na kolejny rok budżetowy,
  • tabele kontrolne dla organu prowadzącego,
  • raporty na 30 września 2020 r.
  1. Wnioski o środki z 0,4 % rezerwy
  • odpowiedzialność organów prowadzących za składanie wniosków do MEN,
  • tabele pomocnicze do wniosku z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych – bieżące przygotowywanie.
  1. Kontrole prawidłowości danych wprowadzonych do SIO i naliczonej subwencji.
  • zakres kontroli NIK, UKS i RIO,
  • sankcje dla dyrektora szkoły i organu prowadzącego za nieprawidłowości.

Prowadzący: Dorota Pierzyńska

Była pracowniczka i dyrektorka Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół, wykwalifikowana wnioskodawczyni i koordynatorka projektów unijnych. Współtwórczyni i dyrektorka jednego z pierwszych w Polsce Centrum Usług Wspólnych. Wykładowczyni w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu na kierunku Zarządzanie oświatą.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto