Obserwacja zajęć w kontekście oceny pracy nauczyciela od września 2019 r.

Rok szkolny 2019/2020 to wejście kolejnych zmian w Karcie Nauczyciela, dotyczących oceny pracy nauczyciela oraz zmian w awansie zawodowym. Rozporządzenia wykonawcze dotyczące oceny i awansu wprowadzają nowe zasady tych ocen i tak jak w przypadku awansu nie jest to wcale powrót do starych reguł.

Ponownie jednym z najtrudniejszych zadań dla dyrektora szkoły w bieżącym roku szkolnym stanie się ocena pracy nauczyciela. Jak po raz trzeci w ciągu kolejnego roku powrócić do rozmów o kryteriach oceny, których dzisiaj nie ma już w prawie? Co zrobić, aby ocena znów stała się projektem rozwoju dla nauczyciela i szkoły, a nie źródłem konfliktów i odwołań ze strony nauczycieli?

Aby tak liczne zmiany nie stanowiły problemów, a nauczyciel nie czuł się wykorzystywany i oszukany nową oceną, należy wprowadzić jawne i transparentne zasady – na spotkaniu szczegółowo zostanie omówiona problematyka zmian prawnych i dokumentów z nich wynikających. Zostaną także zaprezentowane gotowe wzory dokumentów, związanych z oceną nauczyciela.

Na szczególną uwagę zasługuje obserwacja, jako podstawowe narzędzie wykorzystywane przy ocenie pracy nauczyciela. Obserwacja pomoże w ocenie poprawności i zgodności z prawem wykonywania zadań wyznaczonych kryteriami oceny, a stosowana regularnie będzie wsparciem dla dyrektora w nadzorze i pomoże przy obiektywizacji oceny pracy.

Zapraszamy po gotowe rozwiązania – arkusze analizy zadań, arkusze analizy dokumentacji oraz arkusze obserwacji.

1. Najważniejsze wymagania prawne, związane z oceną pracy w porównaniu ze zmianami od ostatniej oceny i awansem zawodowym (terminy, procedury, szczególne i nietypowe przypadki w ocenie pracy nauczyciela i awansie zawodowym).

2. Tworzenie szczegółowych kryteriów oceny w obrębie poszczególnych ocen oraz przykładowe działania nauczycieli i sposoby ich dokumentowania przez ocenianego nauczyciela, wynikające z przepisów prawa.

3. Obserwacja jako metoda badawcza, rodzaje obserwacji, zasady obserwacji, rodzaje zbieranych danych, analiza danych z obserwacji, zapis danych z obserwacji.

4. Rodzaje arkuszy do obserwacji, analiza przykładowych arkuszy obserwacji zajęć, wypracowanie własnych dyspozycji do obserwacji.

5. Zastosowanie arkusza do obserwacji w czasie nagranych fragmentów zajęć lub symulacji fragmentów zajęć.

6. Formułowanie i udzielanie informacji prowadzącej zajęcia – symulacja rozmowy po obserwacji.

4. inne systemowe narzędzia w nadzorze dyrektora wykorzystywane przy ocenie pracy nauczyciela, w tym:

• Arkusz analizy planów dydaktycznych i innych dokumentów prowadzonych przez nauczyciela
  • Arkusz kontroli dyżurów oraz innych działań wychowawczych nauczyciela, np. w zakresie upowszechniania praw dziecka, czy działań dotyczących kształtowania szacunku do drugiego człowieka oraz postaw            obywatelskiej, patriotycznej i prospołecznej
  • Arkusz samooceny pracy nauczyciela dostosowany do kryteriów ustawowych obowiązujących od września        2019 r.

Prowadzący: Marzena Siejewicz

edukatorka – absolwentka ministerialnego kursu nadającego kwalifikacyjnego w zakresie umiejętności edukatorskich), profesjonalny trener, starszy specjalista do spraw szkoleń Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspertka w zakresie ewaluacji, członek zespołu projektującego zmiany w systemie nadzoru pedagogicznego oraz wymagania państwa dla szkół i placówek, (studia podyplomowe w zakresie nadzoru i ewaluacji) specjalista w zakresie oceniania i pomiaru dydaktycznego oraz analizy EWD, ekspert w zakresie systemowego zarządzania placówkami oświatowymi (uprawnienia do wdrażania systemów ISO i kontroli zarządczej, konsultant ds. normy ISO) – prowadzi szkolenia wizytatorów do spraw ewaluacji, dyrektorów szkół z ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej w ramach projektu „Program wzmocnienia efektywności nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły oraz nauczycieli w projekcie „Nauczyciel badacz”, – posiada 15 letnie doświadczenie na stanowisku dyrektora gimnazjum i zespołu szkół ponadgimnazjalnych, wieloletni doradca metodyczny.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto