Naliczanie i przekazywanie dotacji dla szkół i przedszkoli niepublicznych w 2020 r.

Dotowanie jednostek oświatowych z budżetu JST to zadanie, które często jest zmartwieniem samorządowych służb finansowych. Nadchodzi czas ustalenia rocznych kwot dotacji na podstawie metryczki subwencji oświatowej na rok 2020. W tym roku niewiele się zmienia, ale to czas by uporządkować cały proces dotowania. Mamy pierwsze doświadczenia aktualizacji wypłaconych części dotacji, rozliczenia dotacji przekazanej na organizację kształcenia specjalnego i ustalania limitów wykorzystania dotacji na wynagrodzenia, mamy też pierwsze stanowiska MEN i organów nadzoru.

Zapraszamy na szkolenie, które ma na celu przygotowanie uczestników do zastosowania prostych, zrozumiałych dla wszystkich procedur ustalania rocznych kwot dotacji, ich wypłacania, w tym wyrównania, oraz wdrożenia prostych rozwiązań, wynikających z obowiązku stosowania limitów środków przekazanych na organizację kształcenia specjalnego.

Adresaci szkolenia

Pracownicy samorządowi odpowiedzialni za naliczanie, rozliczanie i kontrolowanie dotacji podmiotowych w oświacie udzielanych z budżetu JST, przedstawiciele podmiotów dotowanych.

Cele szkolenia:

1. Wyposażenie uczestników szkolenia w wiedzę potrzebną do prawidłowego prowadzenia procesu dotowania jednostek oświatowych z budżetu JST.
  2. Doskonalenie umiejętności prawidłowego ustalania rocznych kwot dotacji oraz prawidłowego dokonywania aktualizacji wypłaconych części dotacji.
  3. Promowanie postaw budowania współpracy podmiotów dotujących z podmiotem dotowanym opartej na podstawie ustalonych zasad przekazywania, rozliczania i kontroli wykorzystania dotacji.

Uczestnicy:

1. Poznają zmiany w przepisach prawa odnoszące się do omawianych zadań.
  2. Przeanalizują rozstrzygnięcia sądowe w sprawach omawianych procedur.
  3. Zaplanują przeprowadzenie omawianych zadań z wykorzystaniem nowych druków.
  4. Wskażą rozwiązania zabezpieczające JST przed skargami i procesami sądowymi.

I. Prawidłowe ustalenie rocznych kwot dotacji na rok 2020 – proste rozwiązania

1. Analiza rozporządzenia w sprawie podziału subwencji oświatowe – co się zmienia?
  2. Ustalenie rocznej kwoty dotacji dla jednostek wychowania przedszkolnego.
  3. Ustalenie rocznej dotacji dla szkoły podstawowej – katalog możliwych sytuacji.
  4. Ustalenie rocznej kwoty dotacji dla LO, BS-I i Technikum – nowe wagi na kształcenie zawodowe.
  5. Ustalenie rocznej kwoty dotacji dla szkół z obszaru kształcenia ustawicznego.

II. Zasady przekazywania dotacji w roku 2020

1. Wyodrębnienie części dotacji przekazanej na organizację kształcenia specjalnego – jak przekazać te środki by nie było problemu z ich rozliczeniem – proste rozwiązania.
  2. Ustawowe zasady przekazywania 12 części dotacji – skutki prawne pobrania i przekazania części dotacji. Obowiązki dotowanego i obowiązki dotującego wynikające z ustaw.
  3. Zasady aktualizacji wypłaconych części dotacji po otrzymaniu metryczki subwencyjnej:
    – sprawdzenie ustawowych limitów wyrównania dotacji – proste rozwiązanie;
    – wyrównania wypłaconych części dotacji po aktualizacji rocznej kwoty dotacji – proste rozwiązanie – wzory pism do dotowanego.
  4. Limity wykorzystania dotacji na wynagrodzenia w 2020 r. – jak je stosować?
  5. Porządkowanie procesu dotowania – zadania JST, zadania podmiotów dotowanych.

Prowadzący: Liliana Zientecka

Trenerka legitymująca się uprawnieniami do prowadzenia szkoleń dla dorosłych (Edukator Nr MEN 1012E/888/2001) z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej). Autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą. Specjalizuje się w trzech obszarach tematycznych: implikacja nowego prawa oświatowego, finansowanie zadań oświatowych i budowanie lokalnych systemów wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W październiku 2017 r. powołana przez Ministra Edukacji Narodowej w skład Zespołu ds. opracowania modelu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto