Dotacje oświatowe – rozliczanie i kontrola

Publiczne środki finansowe, przekazywane w formie dotacji jednostkom oświatowym, prowadzonym przez podmioty inne niż JST, podlegają obowiązkowi ich rozliczenia i kontroli. To jeden z najczęściej wskazywanych obszarów ryzyka w kontroli zarządczej.

W roku 2019 i 2020 wchodzą w życie istotne zmiany w zasadach wykorzystania dotacji:

• obowiązek celowego rozliczenia części dotacji przekazanej na organizację kształcenia specjalnego;
  • nowe zasady wykorzystania dotacji na sfinansowanie wynagrodzeń.

Powstaje zatem pytanie jak wdrożyć w życie nowe przepisy? Jakie obowiązki powstają z tego tytułu po stronie dotowanego, a jakie po stronie dotującego?

Zapraszamy na szkolenie, które ma na celu przygotowanie uczestników do prawidłowego wdrożenia nowych przepisów oraz utrwalenia podstaw prawnych przekazywania, rozliczania i kontroli dotacji.

Adresaci szkolenia

Pracownicy JST prowadzący zadania z zakresu dotowania jednostek oświatowych oraz organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły/przedszkola.

Cele szkolenia:

Przygotowanie uczestników do:

• prawidłowego rozliczenia dotacji udzielanej w 2019 r.
  • profesjonalnego zaplanowania i przeprowadzenia kontroli pobrania i wykorzystania dotacji przez podmiot dotujący;
  • prawidłowego tworzenia dokumentacji potwierdzającej pobranie i wykorzystanie dotacji przez podmiot dotowany.

Sesja pierwsza – Proces rozliczenia dotacji dobrze zaplanowany
  1. Rozliczanie dotacji w ustawach o finansach publicznych i dyscyplinie finansów publicznych.
  2. Zakres rozliczenia dotacji na gruncie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
  3. Tryb rozliczenia dotacji w uchwale JST – wzór zapisów.
  4. Tryb ustalenia kwot dotacji do rozliczenia.
  5. Rozliczenie dotacji – praktyczne wskazówki – wzory pism.
  6. Rozliczenie dotacji przekazanej na organizację kształcenia specjalnego- praktyczne rozwiązania.

Sesja druga – Proces kontroli dotacji dobrze zaplanowany i prawidłowo przeprowadzony.

1. Obowiązek kontrolowania dotacji udzielanych z budżetu JST.
  2. Zakres kontroli dotacji na gruncie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
  3. Tryb kontroli dotacji przyjęty w uchwale JST – wzór zapisów w uchwale.
  4. Planowanie i przeprowadzanie kontroli – praktyczne wskazówki – wzory dokumentów.
  5. Uprawnienia osób kontrolujących, w tym prawo do przetwarzania danych osobowych.
  6. Obowiązki i uprawnienia osób kontrolowanych.
  7. Praktyczne wskazówki dotyczące zakończenia kontroli – wzory dokumentów.
  8. Podstawy prawne roszczeń, wynikających z procesu dotowania, przysługujące organom dotowanym i organom dotującym.

Prowadzący: Liliana Zientecka

trenerka legitymująca się uprawnieniami do prowadzenia szkoleń dla dorosłych (Edukator Nr MEN 1012E/888/2001) z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej). Autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą. Specjalizuje się w trzech obszarach tematycznych: implikacja nowego prawa oświatowego, finansowanie zadań oświatowych i budowanie lokalnych systemów wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W październiku 2017 r. powołana przez Ministra Edukacji Narodowej w skład Zespołu ds. opracowania modelu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto