Awans zawodowy – dokumenty w procedurze

Rok szkolny 2019/2020 to wejście kolejnych zmian w Karcie Nauczyciela dotyczących  zmian w awansie zawodowym. Rozporządzenie wykonawcze dotyczące awansu nie jest powrotem do starej rzeczywistości – zostawiono terminy, procedury,  sposoby dokumentowania oraz nowe zadania dla opiekuna stażu i dyrektora. Aby zmiany nie stanowiły problemów, a dyrektor należycie wywiązał się ze swoich obowiązków na spotkaniu szczegółowo zostanie omówiona problematyka zmian prawnych i dokumentów z nich wynikających. Zostaną zaprezentowane gotowe wzory dokumentów związanych z awansem nauczyciela, propozycje zapisów dotyczących planu rozwoju, projektu oceny dorobku opiekuna stażu, oceny dorobku zawodowego, dokumentowania działań w stażu i dokumentacji w procesie postępowania awansowego – ZAPRASZAMY!

Cel szkolenia:

• zapoznanie uczestników z aktualnymi zmianami w prawie oświatowym regulującymi prowadzenie oraz dokumentowanie awansu zawodowego,
  • przedstawienie uczestnikom spotkania prawidłowo wypełnionych wzorów dokumentów związanych z awansem nauczyciela.

Uczestnicy:

1. Poznają nowe regulacje prawne w zakresie awansu zawodowego i oceny pracy nauczyciela, które obowiązują od 1 września 2019 r.
  2. Poznają obowiązki i zadania dyrektora w procedurze awansu zawodowego.
  3. Przeanalizują przykładowe dokumenty obowiązujące procedurze awansu, takie jak: plan rozwoju, sprawozdanie, ocena dorobku zawodowego, formalna analiza dokumentacji nauczyciela ubiegającego się o awans na n-la kontraktowego, dokumentacja komisji kwalifikacyjnej.

1. Nowe regulacje prawne w ocenie pracy i awansie zawodowym

– regulacje prawne dotyczące awansu Zawodowego nauczyciela w karcie Nauczyciela,
– sposoby postępowania w sytuacjach szczególnych (urlopy, przeniesienia z innej szkoły, skrócenie stażu),
– regulacje prawne w rozporządzeniu MEN w sprawie awansu zawodowego.

2. Analiza wymagań na poszczególne stopnie awansu oraz przykładowe działania spełniające wymagania

– wymagania na stopień nauczyciela kontraktowego,
– przykładowe działania nauczyciela spełniające wymagania na stopień nauczyciela kontraktowego i sposoby ich dokumentowania,
– wymagania na stopień nauczyciela minowanego,
– przykładowe działania nauczyciela spełniające wymagania na stopień nauczyciela mianowanego i sposoby ich dokumentowania,
– przykładowe działania nauczyciela spełniające wymagania na stopień nauczyciela dyplomowanego i sposoby ich dokumentowania, wymagania na stopień nauczyciela dyplomowanego.

3. Zadania dyrektora związane z awansem

– rozpoczęcie i zakończenie stażów – uzgodnienie terminów,
– wyznaczenie opiekunów stażu oraz przekazanie informacji nauczycielom stażystom,
– zatwierdzenie planów rozwoju,
– monitorowanie działań wskazanych przez nauczycieli w planach rozwoju,
– obserwacje zajęć u nauczycieli stażystów,
– przyjęcie sprawozdań ze stażu,
– konstruowanie oceny dorobku zawodowego,
– prowadzenie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego,
– wydanie zaświadczenia o nadaniu stopnia awansu zawodowego,
– wydanie decyzji administracyjnej dotyczącej nadania stopnia nauczyciela kontraktowego,
– przeszeregowanie płacowe nauczyciela.

4. Dokumentowanie procedury awansu w szkole – analiza i tworzenie zapisów w dokumentach

– zasady konstruowania planu rozwoju zawodowego i sprawozdania z realizacji planu rozwoju,
– analiza przykładowych planów rozwoju i sprawozdań z planu rozwoju oraz tworzenie poprawnych przykładowych zapisów w tych planach,
– analiza przykładowych ocen dorobku zawodowego oraz tworzenie przykładowych zapisów w tych ocenach.

5. Praca komisji kwalifikacyjnej nadającej stopień nauczyciela kontraktowego

– analiza formalna dokumentów złożonych przez nauczyciela,
– rozmowa kwalifikacyjna – przykładowe pytania,
– ustalenie liczby punktów,
– protokół ze spotkania komisji i inne dokumenty potwierdzające pracę komisji.

Prowadzący: Marzena Siejewicz

Edukatorka – absolwentka ministerialnego kursu nadającego kwalifikacje w zakresie umiejętności edukatorskich, profesjonalny trener, starszy specjalista do spraw szkoleń Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspertka w zakresie ewaluacji, członek zespołu projektującego zmiany w systemie nadzoru pedagogicznego oraz wymagania państwa dla szkół i placówek (studia podyplomowe w zakresie nadzoru i ewaluacji), specjalistka w zakresie oceniania i pomiaru dydaktycznego oraz analizy EWD, ekspertka w zakresie systemowego zarządzania placówkami oświatowymi (uprawnienia do wdrażania systemów ISO i kontroli zarządczej, konsultant ds. normy ISO) – prowadzi szkolenia wizytatorów do spraw ewaluacji, dyrektorów szkół z ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej w ramach projektu „Program wzmocnienia efektywności nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły oraz nauczycieli w projekcie „Nauczyciel badacz”, – posiada 15 letnie doświadczenie na stanowisku dyrektora gimnazjum i zespołu szkół ponadgimnazjalnych, wieloletni doradca metodyczny.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto