Arkusz organizacyjny na rok szkolny 2020/2021 – wykładowca Marzena Siejewicz

Ustawa Prawo Oświatowe oraz wiele przepisów wykonawczych w rozporządzeniach wyznacza zasady organizacji pracy szkoły. Dziś, jak każdego roku, trzeba uświadomić nauczycielom, jakie przepisy obowiązują w ruchu kadrowym. Interpretacja tych przepisów rodzi wiele pytań i wątpliwości. Zapraszam do dyskusji na ten temat, ponieważ szczególnie ważne jest także to, aby każdy potrafił dokonać indywidualnej oceny sytuacji, dotyczącej własnego statusu, w razie zmiany warunków pracy. To pozwoli na skuteczne i bezkonfliktowe rozstanie się z pracownikiem lub ograniczenie mu etatu.

Celem spotkania jest przygotowanie arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2020/2021 oraz zaplanowanie rozwiązań kadrowych, które będą musiały być zastosowane w ruchu kadrowym w bieżącym roku szkolnym.

Nauczyciele:

1. Poznają i przeanalizują aktualne przepisy w zakresie przygotowania arkusza organizacji.
  2. Przygotują z należytą starannością i świadomością odpowiedzialności arkusz.

I. Zasady tworzenia arkusza organizacyjnego w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem aktualnych przepisów prawa

1. Ramowe plany nauczania, liczby godzin dla poszczególnych przedmiotów, obowiązkowe podziały na grupy.
  2. Godziny do dyspozycji dyrektora i ich wykorzystanie.
  3. Godziny samorządowe i ich wykorzystanie.
  4. Organizacja zajęć religii/etyki, wychowania do życia w rodzinie.
  5. Organizacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej i godziny na poszczególne formy pomocy, w tym organizacja indywidualnej ścieżki kształcenia.
  6. Organizacja kształcenia dla uczniów niepełnosprawnych i godziny w arkuszu przeznaczone na dodatkowe zajęcia dla tych uczniów.
  7. Organizacja nauczania indywidualnego oraz indywidualnego toku i programu nauczania.
  8. Organizacja biblioteki, internatu i świetlicy.

II. Arkusz organizacji i procedura jego zatwierdzenia w roku szkolnym 2020/2021

1. Arkusz organizacji a organizacja pracy szkoły – opiniowanie organizacji pracy szkoły – pozostawiona kompetencja rady pedagogicznej.
  2. Terminy zatwierdzenia arkusza organizacyjnego a terminy zatwierdzenia organizacji pracy szkoły.
  3. Tworzenie arkuszy organizacji w poszczególnych typach szkół na podstawie rozporządzenia o organizacji pracy szkół i przedszkoli, w tym uwzględnienie dotychczasowych przepisów obowiązujących w klasach z realizacją „starej” podstawy programowej.

III. Przepisy kadrowe po zaplanowaniu nowego arkusza organizacyjnego

1. Zasady przydziału godzin dla nauczyciela realizującego w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć.
  2. Warunki i tryb przenoszenia nauczycieli na inne stanowisko pracy w tej samej lub innej szkole.
  3. Warunki i tryb uzupełniania przez nauczyciela obowiązkowego wymiaru zajęć w innej szkole.
  4. Warunki tryb rozwiązania stosunku pracy z powodu zmian organizacyjnych w szkole/przedszkolu.

Prowadzący: Marzena Siejewicz

Edukatorka – absolwentka ministerialnego kursu nadającego kwalifikacyje w zakresie umiejętności edukatorskich, profesjonalny trener, starszy specjalista do spraw szkoleń Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspertka w zakresie ewaluacji, członek zespołu projektującego zmiany w systemie nadzoru pedagogicznego oraz wymagania państwa dla szkół i placówek (studia podyplomowe w zakresie nadzoru i ewaluacji), specjalistka w zakresie oceniania i pomiaru dydaktycznego oraz analizy EWD, ekspertka w zakresie systemowego zarządzania placówkami oświatowymi (uprawnienia do wdrażania systemów ISO i kontroli zarządczej, konsultant ds. normy ISO) – prowadzi szkolenia wizytatorów do spraw ewaluacji, dyrektorów szkół z ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej w ramach projektu „Program wzmocnienia efektywności nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły oraz nauczycieli w projekcie „Nauczyciel badacz”, – posiada 15 letnie doświadczenie na stanowisku dyrektora gimnazjum i zespołu szkół ponadgimnazjalnych, wieloletni doradca metodyczny.

Zapisz się na to szkolenie

Wybierz miasto