Depresje i samobójstwa wśród młodzieży – razem zadbajmy o bezpieczeństwo

Sygnały o złym stanie psychicznym uczniów, czy ich próbach targnięcia się na własne życie, docierają do nas od dłuższego czasu, jednak pandemia COVID-19 oraz związana z nią izolacja dzieci i młodzieży, a obecnie trwający konflikt zbrojny jeszcze bardziej pogłębiły ten niezwykle trudny problem.

Samobójstwa są drugą (po wypadkach) najczęstszą przyczyną śmierci osób poniżej 18 roku życia. Różne zaburzenia psychiczne stwierdza się u ok. 1/5 młodzieży. Stawia to dorosłych, szczególnie tych pracujących z młodymi ludźmi, przed koniecznością wzmożenia uwagi i czujności na niepokojące zachowania uczniów, czy podopiecznych. Depresja i próby samobójcze/samobójstwa mogą mieć różne źródła: relacje rówieśnicze, sytuację rodzinną, a także problemy szkolne. Młodzież, z racji specyfiki rozwojowej, ma skłonność do gwałtownych, impulsywnych zachowań i reakcji, przez co niekiedy stanowi zagrożenie dla samej siebie. Jak możemy pomóc?

1. Psychologia dorastania, portret rozwojowy nastolatków – dlaczego trudno jest być?

2. Depresja – jak rozpoznać symptomy? Jak wspierać?

3. Czy prawdą jest, że jeśli ktoś mówi o samobójstwie, to go nie popełni ? Mity o samobójstwach wśród młodzieży

4. Czynniki ryzyka i czynniki chroniące przed samobójstwem

5. Samobójstwo ucznia – jak do tego dochodzi ? Poznajmy kilka historii

6. Zapobieganie samobójstwom – co możemy zrobić, a czego nie należy robić ?

7. Jak wesprzeć ucznia z ryzykiem samobójczym ? Interwencja kryzysowa

8. Procedury reagowania w sytuacji kryzysu samobójczego u ucznia