Depresje i samobójstwa wśród młodzieży – razem zadbajmy o bezpieczeństwo

Sygnały o złym stanie psychicznym uczniów, ich próbach targnięcia się na własne życie docierają do nas od dłuższego czasu, jednak pandemia COVID-19 oraz związane z nią zamknięcie dzieci i młodzieży w domach jeszcze bardziej pogłębiły ten niezwykle trudny problem. Samobójstwa są drugą (po wypadkach) najczęstszą przyczyną śmierci osób poniżej 18 roku życia. Różne zaburzenia psychiczne stwierdza się u ok. 1/5 młodzieży. Stawia to dorosłych, szczególnie tych pracujących z młodymi ludźmi, przed koniecznością wzmożenia uwagi i czujności na niepokojące zachowania uczniów, czy podopiecznych. Depresja i próby samobójcze/samobójstwa mogą mieć różne źródła: relacje rówieśnicze, sytuację rodzinną, a także problemy szkolne, w tym roku dołączyły do nich problemy, wynikające ze społecznej izolacji. Młodzież z racji specyfiki rozwojowej ma skłonność do gwałtownych impulsywnych zachowań i reakcji, przez co niekiedy stanowi zagrożenie dla samej siebie. Jak możemy pomóc ?

1. Psychologia dorastania, portret rozwojowy nastolatków – dlaczego trudno jest być nastolatkiem ?
  2. Depresja – jak rozpoznać symptomy? Jak wspierać?
  3. Czy prawdą jest, że jeśli ktoś mówi o samobójstwie, to go nie popełni ? Mity o samobójstwach wśród
    młodzieży
  4. Czynniki ryzyka i czynniki chroniące przed samobójstwem
  5. Samobójstwo ucznia – jak do tego dochodzi ? Poznajmy kilka historii
  6. Zapobieganie samobójstwom – co możemy zrobić, a czego nie należy robić ?
  7. Jak wesprzeć ucznia z ryzykiem samobójczym ? Interwencja kryzysowa
  8. Procedury reagowania w sytuacji kryzysu samobójczego u ucznia