Rola szkoły w przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej, w świetle aktualnej wiedzy psychologicznej i uwarunkowań prawnych

O przemocy w szkole wiadomo tyle, że była i jest. Niestety większość zdaje się uważać, że również będzie. Skoro tak, to jak dobrze wykorzystać wszystkie możliwości, które daje nam aktualna wiedza z zakresu psychologii? Jak możemy stosować te metody, mając na względzie obowiązujące w szkole przepisy? Co się w ostatnich latach w tym zakresie zmieniło?

To są zagadnienia, które omówimy podczas szkolenia. Nie zabraknie też wiedzy praktycznej na temat możliwych scenariuszy działania w konkretnych sytuacjach.

1. Przemoc w teorii

• Przemoc a agresja (definicje, różnice, przykłady)
  • Przedstawienie i komentarz do wyników najnowszych badań przeprowadzonych w polskich szkołach (Wilki i Owce, Młodzi Cyfrowi, Jak było w szkole?, PISA)

2. Przemoc w praktyce