Reintegracja i readaptacja uczniów w szkole. Jakie działania skierować do uczniów, rodziców i nauczycieli po powrocie do szkół?

Szkolenie zostało przygotowane, aby pomóc nauczycielom i dyrektorom szkół w realizacji trudnych zadań związanych z readaptacją i reintegracją uczniów oraz odnalezieniem się dzieci, rodziców i nauczycieli w „nowej” szkolnej rzeczywistości. Podczas szkolenia uczestnicy otrzymają wskazówki dotyczące realizacji podstawowy programowej, planowania zajęć z wychowawcą w oparciu o zdiagnozowane potrzeby uczniów, czy rozwijania umiejętności psychospołecznych i budowania relacji interpersonalnych w szkole. Ponadto zostaną poruszone zagadnienia dotyczące działalności SU, szkolnego wolontariatu i promocji zdrowia, w tym zdrowia psychicznego.

1. Rozpoznawanie problemów uczniów w sferze emocjonalnej, społecznej i fizycznej

2. Planowanie pracy wychowawczej nauczycieli we współpracy z uczniami i rodzicami

3. Rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie nawiązywania komunikacji, aktywnego słuchania, rozwiązywania problemów, budowania relacji itp.

4. Działania profilaktyczne i promujące zdrowie w związku z pandemią

5. „Wspomagaj i doceniaj, nie oceniaj” – organizowanie diagnozy dydaktycznej i wychowawczej

6. Wzmacnianie działań SU i szkolnego wolontariatu

7. Współpraca szkoły z PPP i z ODN – wzmacnianie kompetencji zawodowych i społecznych nauczycieli