Jak sobie radzić z dręczycielem? Praktyczny program zapobiegania przemocy w szkole

Po szkoleniu uczestnik:

• zna założenia metodyczne piętnastu lekcji w ramach praktycznego programu zapobiegania przemocy w szkole : „Jak sobie radzić z dręczycielem?”,
  • umie zaplanować i przeprowadzić warsztaty dla uczniów,
  • wie czym jest dręczenie,
  • rozumie psychologiczne konsekwencje przemocy dla ofiary, dręczyciela i świadka zdarzenia,
  • potrafi rozpoznawać dręczycieli i ich ofiary, na podstawie portretów psychologicznych,
  • rozumie potrzebę promowania rozwoju społeczno-emocjonalnego,
  • otrzyma scenariusze warsztatów „Jak radzić sobie z dręczycielem?” oraz karty pracy dla uczniów.

• Teoretyczne podstawy, umożliwiające wprowadzenie, praktycznego programu zapobiegania przemocy „Jak sobie radzić z dręczycielem?”.

Definicja zjawiska „dręczenia”.

Konsekwencje psychologiczne zjawiska przemocy dla wszystkich uczestników zdarzeń.

Rozpoznawanie dręczycieli i ofiar.

Zasady wprowadzania programu przeciwdziałania dręczeniu w szkole.

• Omówienie metodyki przeprowadzania warsztatów.

Cele warsztatów.

Materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć.

Przebieg spotkań warsztatowych.

Wskazówki metodyczne.

• Praktyczne ćwiczenia.
  • Pytania i dyskusja na temat proponowanych działań w ramach zaprezentowanego programu.