Pozytywna dyscyplina – sposób na budowanie pozytywnego klimatu szkoły/przedszkola

Pozytywna Dyscyplina to nurt wychowawczy, opierający się nie na systemie kar i nagród, lecz budowaniu więzi i wzajemnych relacji, a także zapewnieniu młodym ludziom poczucia bezpieczeństwa. Istotnym jej elementem jest identyfikacja potrzeb, stojących za zachowaniami uczniów. Opiera się na spójności oddziaływań wychowawczych wszystkich podmiotów przedszkola/szkoły i stanowczości, gdyż każde dziecko potrzebuje troskliwego i jednocześnie konsekwentnego podejścia.

Uzyskanie tego balansu jest zadaniem trudnym i wymaga wiedzy oraz praktyki. W pozytywnej dyscyplinie niezbędna jest efektywna komunikacja i umiejętność rozwiązywania problemów. Ważna jest także zachęta, która buduje trwałe poczucie własnej wartości i sprawczości. To szkolenie pomoże Państwu odnaleźć tę równowagę i osiągnąć sukces wychowawczy w pracy z każdym dzieckiem, także tym, sprawiającym trudności.

1. Co motywuje dzieci/uczniów do określonych zachowań?

• Jak kształtować relacje w przedszkolu/szkole?
  • Jak wzmacniać w dzieciach poczucie przynależności i bycia ważnym?
  • Dlaczego warto zrezygnować z kar i nagród?

2. Asertywność

• Demokratyczne podejście wychowawcze w PD
  • Jak zachować życzliwą i jednocześnie stanowczą postawę?
  • Budowanie szacunku do siebie i innych oraz do sytuacji jako podstawowa zasada w PD

3. Budowanie autorytetu nauczyciela

• Autorytet nauczyciela oparty na szacunku
  • Zachęta zamiast pochwały

4. Rozwój kompetencji uczniowskich

• Jak rozwijać kompetencje życiowe uczniów: asertywność, odpowiedzialność, sprawczość, gotowość do zmiany i ryzyka, do popełniania błędów?
  • Jak wychować szczęśliwego i autonomicznego człowieka?

5. Narzędzia Pozytywnej Dyscypliny

• Właściwa odpowiedź na niewłaściwe zachowanie
  • Właściwa odpowiedź na niebezpieczne i destrukcyjne zachowanie