O asertywności i nonkonformizmie – kształtowanie postaw, warunkujących umiejętność podejmowania odpowiedzialnych decyzji

Jednym z kluczowych czynników, decydujących o życiowym (w tym edukacyjnym) sukcesie, jest zdolność do odpowiedzialnego podejmowania własnych decyzji. Umiejętność oszacowania szans, zagrożeń, korzyści i strat daje nam poczucie sprawczości i powoduje, że mamy nie tylko większe zaufanie do samych siebie, ale także potrafimy odróżnić dobre i złe rady, płynące w naszym kierunku ze strony innych osób. Dlatego asertywność i nonkonformizm to jedne z kluczowych kompetencji, które decydują o tym, czy możemy nazwać się kowalami własnego losu.

1. Asertywność – szczegółowa definicja i omówienie na przykładach

2. Techniki asertywności – jak odmawiać skutecznie i bezpiecznie

3. Pułapka chęci bycia lubianym przez wszystkich, jak walczyć o siebie w grupie

4. Skuteczna argumentacja – jak i dlaczego uczyć tego w klasie