Ręce są ważne! Rozwijanie motoryki małej i grafomotoryki z elementami terapii ręki
Ręka, jako wyspecjalizowany narząd, odpowiedzialna jest w naszym ciele za wiele funkcji. Trudno wyobrazić sobie wykonywanie codziennych czynności bez sprawnych rąk. Tym bardziej niemożliwe jest wykonywanie wyższych czynności ruchowych (np. pisania) bez nabycia odpowiedniej precyzji, siły, koordynacji i ogólnej sprawności ręki. Ponadto „ręce to macki mózgu”, narząd wykonawczy ludzkiej inteligencji.
Współczesne dzieci, w wyniku zmian w sposobie życia, pozbawione są bardzo dużej liczby doświadczeń sensorycznych i motorycznych, jaka była udziałem ich rówieśników sprzed dekady. Postawa rodziców (często nadmiernie wyręczająca) pozbawia okazji do ćwiczenia czynności motorycznych. W związku z tym coraz częściej mamy do czynienia z deficytami w rozwoju małej motoryki. Jednocześnie sprawność manualna i grafomotoryczna jest sferą rozwoju ocenianą podczas diagnozy gotowości szkolnej i niezmiernie ważną dla nabywania podstawowych technik szkolnych.
Proponujemy szkolenie, prowadzone metodą warsztatową, połączone z pokazem licznych pomocy edukacyjno-terapeutycznych oraz pomysłów i wartościowych książek, służących rozwijaniu sprawności manualnej i grafomotorycznej. Przedszkole otrzyma także, do powielania, pakiet materiałów przydatnych w rozwijaniu grafomotoryki.
Program szkolenia:
-
Dlaczego tak ważna jest sprawność ręki w rozwoju dziecka? Powiązanie motoryki małej z innymi sferami rozwoju – wzajemne wpływy
-
Zaburzenia rozwoju motoryki małej – różnorodne przejawy i przyczyny
-
Jak problemy motoryczne wpływają na osobowość i zachowanie dziecka?
-
Rola i kształtowanie prawidłowego chwytu
-
Psychologiczno-pedagogiczna diagnoza rozwoju motoryki małej – przykłady zadań i opinii
-
O lateralizacji i rysunku słów kilka
-
Na czym polega terapia ręki?
-
Masaż sensoryczny ręki – prezentacja
-
Jak rozwijać małą motorykę i grafomotorykę ? Ogólne zasady i liczne propozycje
-
Metody: Ruchu Rozwijającego, Edukacji przez Ruch, Integracji Sensorycznej, Zabaw FundaMentalnych, Programu „Wzory i obrazki” M.Frostig, Programów Aktywności Knillów- ukazane pod kątem elementów pomocnych w rozwijaniu motoryki małej
Zamów szkolenie

Formularz
