Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne – warsztat praktycznych ćwiczeń do zastosowania w pracy z grupą przedszkolną

Podstawą Metody Ruchu Rozwijającego jest naturalna potrzeba aktywności ruchowej i nieintencjonalnego kontaktu fizycznego z innymi osobami, zaspakajającego potrzebę bliskości. Według twórczyni tej metody, Weroniki Sherborne, posługiwanie się ruchem jest narzędziem wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii zaburzeń tego rozwoju. Aktywności ruchowe, prowadzone tą metodą, mają na celu stworzyć dziecku okazję do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, poczucia własnej siły i sprawności. Wielu dorosłych i dzieci ceni w metodzie prostotę i naturalność oraz sporą dawkę radosnej zabawy.

Proponujemy praktyczne warsztaty konkretnych ćwiczeń, zabaw ruchowych oraz ich różnych wariantów, opartych na założeniach Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

1. Wprowadzenie – struktura ruchu rozwijającego – główne założenia wg fizjoterapeutki Weroniki Scherborne

2. Ruch, prowadzący do poznania własnego ciała –  poznanie możliwości ruchowych oraz zdolności samokontroli ciała – prezentacja ćwiczeń

3. Ruch kształtujący związek jednostki z otoczeniem – swoboda orientacji w otaczającej przestrzeni – prezentacja ćwiczeń

4. Ruch prowadzący do wytworzenia związku z drugim człowiekiem – budowanie zaufania do siebie i drugiego człowieka – prezentacja ćwiczeń