Budowanie strategii przeciwdziałania agresji w szkole

Problematyka agresji wciąż jest aktualna, ponieważ dane dotyczące poziomu przemocy w polskiej szkole są zatrważające. Dlaczego tak się dzieje, skoro mamy coraz lepsze programy, więcej szkoleń dla nauczycieli i rodziców, współpracujemy z innymi podmiotami działającymi na rzecz bezpieczeństwa?

Każdy odpowie na to pytanie, jednak z własnego punktu widzenia. Dyrektor przyczyn będzie upatrywał w małym wsparciu zewnętrznym, nauczyciel powie, że dzieci uczą się agresji w domu, rodzice, że w szkole, uczeń z kolei powie, że takie są czasy i „wszyscy” są agresywni. Jeżeli widzimy przyczyny takiego stanu poza sobą, na zewnątrz „systemu”, skuteczne działania zaradcze staną się niemożliwe do zastosowania.

Proponujemy Państwu szkolenie, w trakcie którego nie będziemy:

• Powtarzać definicji, źródeł, podejść do agresji
  • Podawać tzw. schematów rozmów, czy „złotych recept”, które mają działać a jednak nie działają
  • Delegować problemu, ani zaprzeczać podejściu „że zachowania agresywne można wyeliminować”

Metodą warsztatową:

• Sprawdzimy różne pomysły na sposoby radzenia sobie z agresją, opierając się na doświadczeniach i sytuacjach w Państwa placówce
  • Odpowiemy na pytanie: dlaczego tak często zawodzą intuicja i „dobre chęci”
  • Powiemy też, co każdy może zrobić w zakresie relacji: ja wobec agresji innych
  • Spróbujemy stworzyć zarys modelu działań profilaktycznych uwzględniających konkretne potrzeby Państwa szkoły