Emocje nauczyciela w warunkach pandemii

Tradycyjny model szkoły zamieniliśmy na nauczanie zdalne. Żyjemy w otoczeniu pandemii i spowodowanych przez nią niepewności, zagrożeń i tragedii, a nikt nas nie zwolnił z zadania wspierania rodziców w wychowaniu. Przed nauczycielami stają więc nowe wyzwania i konieczność większej dbałości o własną higienę psychiczną. Jak budować siłę własnych emocji? Jakie metody przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu są najskuteczniejsze, a które przestają działać?

I. Nauczyciel powinien

• Przegląd cech, kompetencji i zadań nauczyciela w pracy z uczniami w warunkach pandemii.

II. Umiem się wyciszyć

• Zestaw podstawowych metod wyciszenia i minimedytacja.

III. Wypalenie emocjonalne

• Co je powoduje? Jak je rozpoznać? Jak mu przeciwdziałać? Jak i gdzie szukać pomocy?

IV. Emocje i uczucia

• Praca z kołem uczuć Kaitlin Robbs i mapą emocji Roberta Plutchika

V. Samopomoc i autoregulacja

• Przegląd metod i działań, do samodzielnego zastosowania.

VI. Ćwiczenia relaksacyjne

• Zestaw ćwiczeń relaksacyjnych