Uczeń autystyczny w szkole – warsztat praktycznych umiejętności nauczyciela

Dzieci z tzw. spektrum zaburzeń autystycznych stanowią szczególne wyzwanie w środowisku edukacyjnym. Dzieci te zwykle są przez kolegów widziane jako ekscentryczne i śmieszne. Ich nieudolne zdolności społeczne czynią te dzieci kozłami ofiarnymi. Niezdarność i obsesyjne zainteresowanie niejasnymi, mało znanymi tematami przyczyniają się do postrzegania ich jako dziwnych. Celem szkolenia będzie przybliżenie nauczycielom sylwetki psychologicznej ucznia z autyzmem, oraz wskazanie metod i zasad pracy z takim dzieckiem.

Program szkolenia :

1. Spektrum zaburzeń autystycznych, a niepełnosprawność intelektualna – spór wokół definicji.
  2. Zachowanie się dziecka autystycznego w szkole.
  3. Edukacja innych – tolerować, akceptować, uczyć.
  4. Jak pomóc? – strategie wspierania dziecka autystycznego, aby pomóc a nie pogłębiać – zaburzenia.
  5. Współpraca z rodzicami dzieci autystycznych.