Nauka przez zabawę – kreatywne wykorzystanie gier planszowych w przedszkolu

Gry planszowe są doskonałym środkiem dydaktycznym, nie tylko bawią, ale w jednakowym stopniu rozwijają wyobraźnię oraz uczą logicznego myślenia, przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie. Rozwijają  umiejętności społeczne i interpersonalne.

• Rozwijają logiczne myślenie – wspierają analizę i syntezę, uczą jak odczytywać fakty, zmuszają do główkowania i poszukiwania najlepszych rozwiązań, uczą matematyki i ekonomii
  • Uczą przewidywać – kształtują w dziecku umiejętność myślenia o kilka kroków w przód, by wygrać lub uniknąć błędu, uczą strategii.
  • Rozwijają samodzielność – na początku dziecko potrzebuje pomocy kogoś dorosłego, w celu opanowania reguł gry, później uczy się podejmowania samodzielnych decyzji i działania w pojedynkę.
  • Uczą współpracować – umiejętność ta rozwija się wspaniale w grach zespołowych, dzieci przyswajają ogólne zasady współpracy i pracowania na wspólne konto, uczą pomagać,

Program spotkania:

• Wprowadzenie w tematykę warsztatów.
  • Prezentacja gier uczące więzi. 5 sekund
  • Prezentacja gier uczące współpracy.
  • Prezentacja gier uczące logiczne myślenie.
  • Prezentacja gier uczące tworzenia opowieści przez uczniów. Zabawy z językiem polskim czy angielskim.
  • Prezentacja gier uczące, w których wykorzystujemy zdolności plastyczne oraz gry ruchowe.
  • Ankieta,
  • Wnioski do dalszej pracy, Wykorzystanie gier w edukacji.