Arteterapia, jako metoda pracy z dziećmi w przedszkolu

Arteterapia, w dosłownym znaczeniu, oznacza leczenie przez sztukę. Metoda ta wykorzystuje, do celów leczniczych, terapeutyczne formy plastyczne, muzyczne, literackie, teatralne, czy choreograficzne. Tym samym daje możliwość symbolicznego wyrażenia trudnych przeżyć, doświadczeń i emocji, w bezpiecznych warunkach, w formie mówienia „nie wprost”. Pozwala to na obniżenie napięcia i pomaga nazwać problem.

Celem proponowanego szkolenia będzie wprowadzenie nauczycieli w tematykę pomagania przez sztukę, zwrócenie uwagi na symbolikę niektórych form swobodnej ekspresji twórczej dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia zostaną poprowadzone metodami aktywizującymi, dzięki czemu nauczyciele osobiście doświadczą efektywności proponowanych ćwiczeń.

1. Arteterapia jako forma pogłębionego kontaktu z dzieckiem

2. Ekspresja trudnych emocji u dzieci w akcie twórczym

3. Metody i środki wykorzystywane w arteterapii

• Arteterapeutyczna forma relaksacji – tańce i ćwiczenia, związane z ekspresją ciała