Budowanie zespołu nauczycielskiego po pandemii

Pandemia, która przetoczyła się przez cały świat, zburzyła istniejące dotychczas sposoby działania, spowodowała, że praca odbywała się z domu, on-line, co zmieniło wiele dotychczasowych modeli funkcjonowania szkoły/przedszkola. Zaburzony został również model komunikacji w czasie rzeczywistym. Dlatego stoimy dziś przed wyzwaniem budowania na nowo struktur, bo przecież sukcesu nie odnosi się w pojedynkę, a tylko sprawnie funkcjonujący zespół jest w stanie „przenosić góry”.

Zapraszamy na szkolenie, które pozwoli na praktyczne poznanie sposobów budowania skutecznych zespołów nauczycieli, określania ich potrzeb, poznawania metod oddziaływania na zespół i jego wzmacniania.

Ani możliwości finansowe, ani rozwiązania technologiczne, ani nawet innowacje, nie decydują o sukcesie szkoły, a właśnie skuteczna współpraca. Szkoła, której społeczność podąża w jednym, wspólnym kierunku, osiągnie wytyczone cele, nawet mimo zewnętrznych przeszkód.

1. Cztery etapy budowania zespołu. Zapobieganie problemom w pracy zespołu:

• Mechanizmy pracy zespołowej
  • Obserwacja działań zespołu
  • Role w zespole
  • Określanie potrzeb zespołu, sposoby oddziaływania na poszczególnych etapach
  • Rola lidera, wspieranie członków zespołu, określenie przez Uczestników, na jakim etapie rozwoju grupy znajduje się ich własny zespół
  • Określenie przeszkód w budowaniu skutecznego zespołu, co zrobić, by udało się zbudować zgrany zespół, zapobieganie konfliktom praca nad zadaniem, unikanie rywalizacji

2. Komunikacja w zespole

• Znaczenie komunikacji w funkcjonowaniu zespołu
  • Komunikacja na poszczególnych etapach realizacji zadań w zespole
  • Monitorowanie zadań w aspekcie skutecznej komunikacji w zespole

3. Zasady prowadzenia efektywnych spotkań grupowych

• Zebrania i spotkania podsumowujące pracę w zespole
  • Prowadzenie i uczestniczenie w dyskusji
  • Przemawiania do grupy-prezentacja własnego zdania

4. Motywowanie i inspirowanie członków zespołu

• Co nas motywuje, a co demotywuje?
  • Inspirowanie i motywowanie członków zespołu
  • Rozmowa jako element motywujący