Wspieranie przez przedszkole kompetencji wychowawczych rodziców

Wielu rodziców oczekuje, że od nauczycieli, jako specjalistów, otrzyma konkretne, uniwersalne “przepisy” w jaki sposób powinni postępować ze swoim dzieckiem. Jest to zrozumiałe, jednak spełnienie tych oczekiwań jest niemożliwe – każdy młody człowiek jest inny, posiada indywidualne cechy, a jego sytuacja rodzinna i społeczna również bywa specyficzna. Zamiast więc próbować dawać gotowe schematy, lepiej pomóc w wypracowaniu własnych rozwiązań, dopasowanych do konkretnych warunków oraz możliwości. By temu sprostać trzeba podjąć szereg zadań systemowych.

Podczas proponowanego szkolenia przedstawimy przykładowe metody, zwiększające efektywność, w zakresie udzielania rodzicom wsparcia w poszerzaniu kompetencji wychowawczych.

1. Prawo oświatowe – dlaczego wspieranie rodziców, a nie pouczanie?

2. Oczekiwania rodziców i nauczycieli – metody identyfikowania potrzeb i skutecznego wdrażania współpracy

3. Przykłady działań, realizowanych w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego

4. Dobre praktyki – pomysły innowacji i projektów, skierowanych do dzieci, rodziców i nauczycieli, realizujących wspieranie wychowawczej roli rodziny.